Firma, w której pracuję, ma być przejęta przez inny zakład. Obecnie mamy układ zbiorowy, który gwarantuje nam wiele bonusów i przywilejów pracowniczych. Wiem, że w firmie przejmującej załoga ma gorsze warunki wynegocjowane w układzie. Co będzie z naszymi uprawnieniami po przejściu zakładu na innego pracodawcę? – pyta czytelnik.
[b]Odpowiada Marcin Wojewódka, radca prawny[/b]
W ślad za przenoszonymi pracownikami idą ich uprawnienia. Jednakże w zależności od tego, z jakiego aktu zakładowego prawa pracy one wynikają, tzn. czy z regulaminów pracy bądź wynagradzania, czy też z układu zbiorowego pracy, skutek dla pracownika będzie różny. Dla pracowników objętych u dotychczasowego pracodawcy wyłącznie postanowieniami regulaminów, po dniu przejścia części lub całości zakładu pracy praktycznie jedyną ochroną ich dotychczasowych warunków pracy i płacy jest indywidualny okres wypowiedzenia. Najczęściej będzie on wynosił trzy miesiące.
Zwykle dzieje się bowiem tak, że po dokonaniu przejęcia nowy pracodawca nie chce utrzymywać w swojej firmie dwóch różnych systemów. Decyduje się wówczas na wręczenie przejętej załodze wypowiedzeń zmieniających określone warunki pracy i płacy.
Inaczej natomiast wygląda sytuacja pracowników, którzy są transferowani w trybie art. 23[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]kodeksu pracy[/link]. Pracownik, który jest objęty zakładowym układem zbiorowym pracy, znajduje się mianowicie w korzystniejszej sytuacji prawnej. Jest tak dlatego, że obowiązujące przepisy dają mu gwarancję praktycznie ponadrocznego obowiązywania dotychczasowych warunków. Na mocy bowiem dyspozycji art. 241[sup]8[/sup] § 1 kodeksu pracy w ciągu jednego roku od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części do innego pracodawcy do jego załogi stosuje się postanowienia układu, którym była objęta przed przejściem zakładu pracy.
Nowy pracodawca nie staje się stroną przejętego układu i nie może go renegocjować, zawieszać jego stosowania ani wypowiadać. Praktycznie dopiero po upływie tego rocznego okresu nowy pracodawca będzie mógł, w drodze wypowiedzeń zmieniających, pogorszyć warunki pracy i płacy przejętych pracowników.
Z tego właśnie powodu warto być objętym zakładowym układem zbiorowym pracy.