Ministerstwo Finansów przygotowało w tym zakresie szczegółowy projekt rozporządzenia. I obecnie jest on na etapie uzgodnień międzyresortowych.
CZYTAJ TAKŻE: Ruszyła akcja PIT 2019. Przedsiębiorcy rozliczają się sami
Projekt szczegółowo precyzuje, jak stosować kasy mające postać oprogramowania. W rozporządzeniu znajdzie się również słownik nowych pojęć.
Będą to m.in. baza danych kasy, certyfikat producenta, certyfikat kasy, kasa, klucz współdzielony, specyfikacja RFC 6234. Jak również: tryb obsługi kasy, wystawianie dokumentu przy użyciu kasy. Jak taką kasę stosować w praktyce?
Kasa z wymaganiami
Resort finansów w projekcie rozporządzenia zaproponował, że podatnicy będą prowadzić ewidencję każdej czynności sprzedaży, w tym sprzedaży zwolnionej z podatku, przy użyciu kas, które spełniają wymagania techniczne (będą określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia) i posiadają ważny certyfikat kasy.
CZYTAJ TAKŻE: Za zakup kasy fiskalnej on-line jest ulga
Przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji podatnik będzie musiał dokonać fiskalizacji kasy. A chodzi o zapewnienie dostępu do sieci telekomunikacyjnej i przesyłanie danych między kasą online, a Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Proces fiskalizacji będzie odbywał się automatycznie.
Co ważne, kasa będzie musiała być podłączona z drukarką, o co będzie musiał zadbać przedsiębiorca.
Szkolenie z obsługi
Co ważne, właściciel firmy, bądź osoba, która będzie prowadzić ewidencję w kasie, będzie musiała zostać przeszkolona w tym zakresie. W ramach tego szkolenia konieczne będzie także poinformowanie o konsekwencjach grożących za niewłaściwe ewidencjonowanie sprzedaży bądź niewydanie paragonu. Ponadto taka osoba będzie składać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji.
CZYTAJ TAKŻE: Kiedy podzielona płatność na fakturze
Wśród nowości warto wymienić fakt, że sprzedawca będzie mógł przesłać nabywcy paragon w formie elektronicznej.
Rozporządzenie ma wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.