Jak „Rzeczpospolita” informowała w środę, Ministerstwo Finansów planuje, że wspólnicy spółek komandytowych od nowego roku będą musieli zapłacić podatek dwa razy. Obecnie płacą 19 proc. od dochodów, ale już w przyszłym roku sama spółka będzie musiała płacić także kolejne 19 proc. CIT.

CZYTAJ TEŻ: Od 2021 r. sporo niekorzystnych zmian w podatkach dochodowych

Ministerstwo Finansów twierdzi, że jest to odpowiedź na tworzone przez podatników struktury optymalizacyjne. Powody wprowadzenia podatku tłumaczył także Tadeusz Kościński, minister finansów, podczas „Śniadania z Rzeczpospolitą” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

CZYTAJ TEŻ: Kościński: Zmieniamy całą administrację finansową

– Chodzi o to, by podatki był równe dla wszystkich. Nie widzę powodu do tego, że jak jest spółka z o.o., to się płaci podatek, a jak jest spółka komandytowa, to poprzez inżynierię finansową unika się płacenia podatku – powiedział minister. Podkreślił, że celem planowanego rozwiązania jest wyrównanie szans rynkowych. Bo, jak mówił, nie może być tak, że część firm prowadzi biznes i uczciwie płaci podatki, a inne próbują tego unikać poprzez tworzenie różnych struktur optymalizacyjnych.

Rzecznik MŚP na nie

Plan objęcia spółek komandytowych podatkiem dochodowym krytykuje rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Adam Abramowicz wskazuje, że rozwiązanie to może prowadzić do podwójnego opodatkowania tych podmiotów i w konsekwencji zwiększenia wobec nich obciążeń podatkowych. Zwracając uwagę na sukcesywny wzrost popularności tej formy prowadzenia działalności gospodarczej, rzecznik MŚP twierdzi, że „nowe przepisy mogą odwrócić ten pozytywny trend”.

CZYTAJ TEŻ: Stawki VAT bez zmian, ale SLIM VAT nadal w grze

Rzecznik MŚP negatywnie zaopiniował także propozycje wprowadzenia obowiązku sporządzania i podania do publicznej wiadomości polityki podatkowej przez podatników CIT oraz zwiększenia obowiązków dokumentacyjnych dla tzw. cen transferowych. W opinii rzecznika rozwiązania te mogą naruszać zasadę proporcjonalności i adekwatności, zagwarantowaną w art. 67 pkt 1 ustawy Prawo przedsiębiorców.

Pozytywne zmiany

Proponowane zmiany w podatku dla spółek komandytowych znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten został już opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przy czym planowanych zmian w podatkach jest więcej niż już wspomniane wyżej. Część z nich wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym przez rzecznika MŚP.

CZYTAJ TEŻ: Wycofanie auta z firmy nie zawsze spowoduje skutki w VAT

Po pierwsze, projekt przewiduje podwyższenie obecnego limitu uprawniającego do korzystania przez przedsiębiorców – osób fizycznych – z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego z 250 tys. euro do 2 mln euro, o co Rzecznik MŚP wnioskował już w kwietniu ubiegłego roku.

CZYTAJ TEŻ: Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Po drugie, projekt zakłada podwyższenie limitu przychodów z bieżącego roku podatkowego z 1,2 mln euro do 2 mln euro uprawniających do korzystania z obniżonej 9-proc. stawki podatku CIT. Rozbieżność między tym limitem, a limitem uprawniającym do korzystania ze statusu „małego podatnika” przy rozliczaniu CIT (wynoszącym 2 miliony euro za rok ubiegły), była przedmiotem wielu wniosków przedsiębiorców do Rzecznika MŚP.