Rozpoznawanie sprawy w sądzie administracyjnym w trybie uproszczonym

Sprawa w sądzie administracyjnym może być rozpoznana w trybie uproszczonym. Trafia wtedy na posiedzenie niejawne, ale tak jak na rozprawie, wyrok jest wydawany przez trzech sędziów.

Publikacja: 01.10.2018 02:00

Rozpoznawanie sprawy w sądzie administracyjnym w trybie uproszczonym

Foto: AdobeStock

Podatnik, który nie jest zadowolony z rozstrzygnięcia fiskusa, tak jak każdy obywatel może poskarżyć się do sądu administracyjnego. Wiąże się to z koniecznością poniesienia pewnych kosztów i oczywiście z czasem. Ten czas oczekiwania na sprawiedliwość, jeśli chodzi o sądownictwo administracyjne, jest stosunkowo niedługi. W sądach administracyjnych pierwszej instancji, czyli wojewódzkich sądach administracyjnych wiele spraw jest załatwianych niemal na bieżąco. Statystyki potwierdzają, że w 2017 r. w terminie do trzech miesięcy wojewódzkie sądy administracyjne załatwiły średnio prawie 42 proc. skarg na akty i inne czynności oraz na bezczynność organów i przewlekłe prowadzenie postępowania. W większości spraw czas oczekiwania na załatwienie sprawy w WSA może jednak wynieść sześć miesięcy, a w Naczelnym Sądzie Administracyjnym czeka się o wiele dłużej – do dwóch lat.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki