Możliwa zamiana nieruchomości w transakcji wiązanej z gminą

Finalizacja umowy zamiany lokalu użytkowego na grunt wymaga zgody zainteresowanych stron: zarówno gminy, jak i przedsiębiorcy i odpowiedniej formy, tj. aktu notarialnego.

Publikacja: 02.09.2021 10:51

Możliwa zamiana nieruchomości w transakcji wiązanej z gminą

Foto: Adobe Stock

- Skierowałem do wójta gminy wniosek o dokonanie transakcji wiązanej, chodzi o zamianę nieruchomości gruntowej (którą gmina usiłuje bezskutecznie sprzedać w drodze przetargu) na lokal użytkowy, którego jestem właścicielem. Czy jest to prawnie możliwe, skoro są to różnego rodzaju nieruchomości?

Ogólne zasady dotyczące gospodarowania mieniem gminnym określa ustawa o samorządzie gminnym. W jej art. 30 ust. 2 pkt 3 postanowiono, że do zadań wójta należy w szczególności gospodarowanie mieniem komunalnym. Przejawem gospodarowania takim mieniem jest m.in. gospodarowanie nieruchomościami. Uszczegółowienie zasad dotyczących tego gospodarowania zawarto w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Tam, w art. 13 ust. 1 postanowiono, że z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustaw, nieruchomości mogą być przedmiotem obrotu. W szczególności nieruchomości mogą być przedmiotem sprzedaży, zamiany i zrzeczenia się, oddania w użytkowanie wieczyste, w najem lub dzierżawę, użyczenia, oddania w trwały zarząd, a także mogą być obciążane ograniczonymi prawami rzeczowymi, wnoszone jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek, przekazywane jako wyposażenie tworzonych przedsiębiorstw państwowych oraz jako majątek tworzonych fundacji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki