Reklama
Rozwiń

Pozorna likwidacja stanowiska - czy można dochodzić przywrócenia do pracy

TRYB | Wyrzucenie stanowiska pracy ze schematu organizacyjnego firmy może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę. Jeśli jednak likwidacja była pozorna, sąd może przywrócić zwolnionego do pracy na dotychczasowych warunkach.

Publikacja: 21.09.2017 06:10

Pozorna likwidacja stanowiska - czy można dochodzić przywrócenia do pracy

Foto: Fotolia.com

Pracownicy, którym firma wypowiedziała umowę o pracę z powodu likwidacji ich stanowiska pracy nierzadko kwestionują to zwolnienie i odwołują się do sądu pracy. Sąd bada wówczas zgodność wypowiedzenia z przepisami prawa pracy oraz zasadność i prawdziwość przyczyny wypowiedzenia umowy, tj. likwidacji stanowiska pracy.

Zasadniczo uznaje się, że likwidacja stanowiska pracy w zakresie rzeczywistych zmian organizacyjnych firmy, wynikająca np. z nowej struktury organizacyjnej firmy, zmiany profilu działalności, czy nowej technologii produkcji uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, a decyzje co do przydatności i celowości utrzymywania danego stanowiska mieszczą się w uprawnieniach pracodawcy i nie podlegają ocenie sądów pracy. Sąd pracy nie jest też uprawniony do badania celowości i zasadności zmiany struktury organizacyjnej zakładu. Podobnie nie bada racjonalności decyzji gospodarczych lub innych decyzji związanych z zarządzaniem firmą. Sąd nie może też kwestionować, czy decyzja o likwidacji była trafna merytorycznie od strony biznesowej (por. postanowienie Sądu Najwyższego z 2 lutego 2012 r., II PK 252/11).

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego