Ile za bezumowne korzystanie z nieruchomości na cele urządzeń przesyłowych

W przypadku wielu urządzeń przesyłowych posadowionych na nieruchomościach pojawia się problem związany z wzajemnymi rozliczeniami między stronami.

Aktualizacja: 17.04.2017 11:23 Publikacja: 17.04.2017 00:01

Ile za bezumowne korzystanie z nieruchomości na cele urządzeń przesyłowych

Foto: www.sxc.hu

W przypadku wielu urządzeń przesyłowych posadowionych na nieruchomościach pojawia się problem związany z wzajemnymi rozliczeniami między stronami. Właściciele gruntów powinni pamiętać o możliwości dochodzenia przez nich od przedsiębiorcy przesyłowego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z ich nieruchomości. Może być tak, że konkretne urządzenia przesyłowe są posadowione na działce od wielu lat i nikt nie oczekuje z tego tytułu wynagrodzenia. Jednak może się to zmienić. Właściciel nagle zażąda od przedsiębiorcy przesyłowego, aby ten zapłacił mu za dotychczasową eksploatację jego działki. To, że urządzenia przesyłowe służą dobru konkretnej społeczności nie oznacza, że można je bezpłatnie posadawiać na nie swoich gruntach. Podstawą prawną tego typu roszczeń są przepisy art. 224 i 225 kodeksu cywilnego. Przedsiębiorca przesyłowy zwykle uważany jest za posiadacza nieruchomości obciążonej w złej wierze. Ma to znamienne skutki. W orzecznictwie dominuje w związku z tym pogląd, że możliwość żądania przez właściciela wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie jest uzależniona od uprzedniego zgłoszenia przez niego żądania usunięcia się przedsiębiorcy przesyłowego z nieruchomości (wyrok Sądu Najwyższego z 3 lutego 2010 r., II CSK 444/09).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay