Reklama
Rozwiń

Odwołanie od postanowienia oddalającego skargę na czynności komornika

- Jestem dłużnikiem. Wierzyciel (co do kwoty 10 tys zł), w toku postępowania egzekucyjnego, po tym, kiedy druga licytacja nie doszła do skutku, złożył wniosek o przyznanie mu na własność, należącej do mnie, betoniarki za kwotę równą cenie wywołania. Komornik uwzględnił przedmiotowy wniosek. Moja skarga zaś na owo postanowienie została oddalona przez sąd rejonowy. Czy mogę odwołać się do sądu okręgowego od niekorzystnego rozstrzygnięcia sądu I instancji? Uważam, że błędnie ustalono wartość betoniarki. Czyli mówiąc precyzyjnie, czy na postanowienie sądu rejonowego oddalające skargę na czynność komornika sądowego w postaci postanowienia o przyznaniu ruchomości wierzycielowi w wyniku uwzględnienia jego wniosku o przejęcie ruchomości złożonego w trybie art. 877 k.p.c. przysługuje zażalenie do sądu II instancji – pyta czytelniczka.

Publikacja: 24.03.2017 01:00

Odwołanie od postanowienia oddalającego skargę na czynności komornika

Foto: 123RF

W świetle art. 877 Kodeksu postępowania cywilnego w sytuacji, gdy druga licytacja nie doszła do skutku, wierzycielowi w ciągu dwóch tygodni od otrzymania zawiadomienia komornika, przysługuje prawo przejęcia ruchomości na własność za cenę nie niższą od ceny wywołania. W tym wypadku stosuje się odpowiednio przepis art. 875 § 2 k.p.c. Mianowicie: gdy egzekucję prowadzi kilku wierzycieli, pierwszeństwo przejęcia ruchomości na własność przysługuje temu z nich, który ofiarował najwyższą cenę, Przy równej zaś cenie temu, na którego żądanie wcześniej dokonano zajęcia. Jeżeli wierzyciel nie skorzystał z prawa przejęcia ruchomości na własność, komornik umorzy postępowanie co do rzeczy niesprzedanej lub nieprzejętej na własność.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama