Kiedy potrzeba prawnika przy kontroli

Zawsze przyda się asysta prawnika oraz doradcy podatkowego w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej na najwcześniejszym etapie kontroli podatkowej.

Publikacja: 17.02.2017 01:00

Kiedy potrzeba prawnika przy kontroli

Foto: 123RF

Obecnie nasilają się kontrole podatkowe w branży farmaceutycznej. Według informacji dochodzących z rynku już u ponad 20 podmiotów trwają takie postępowania. Organy podatkowe skupiają się przede wszystkim na transakcjach z podmiotami powiązanymi w ramach grup kapitałowych jak również na usługach niematerialnych oraz rozliczeniach VAT.

W tym zakresie szczególnej weryfikacji podlegają umowy przewidujące między innymi finansowanie, na przykład umowy pożyczki czy też cash management lub cash pooling, jak również umowy dotyczące zarządzania, treasury, outsourcingu, czy też wsparcia technicznego oraz podziału kosztów między podmiotami powiązanymi. Kontrolujący prócz weryfikacji rynkowości warunków transakcyjnych, w tym w szczególności postanowień dotyczących marży, ceny lub wynagrodzenia, skupiają się przede wszystkim na weryfikacji dowodów rzeczywistego wyświadczenia wskazanych usług. Jeżeli brak jest takich dowodów lub są one (w ocenie organu) niewystarczające, kwestionowana jest w całości możliwość uznania takich wydatków za koszt uzyskania przychodów na potrzeby podatku dochodowego, jak również prawo do odliczenia podatku VAT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki