Przedwczesne wniesienie skargi kasacyjnej - skutki

Skarga kasacyjna wniesiona przed doręczeniem odpisu orzeczenia sądu drugiej instancji z uzasadnieniem stronie lub pełnomocnikowi podlega odrzuceniu.

Publikacja: 16.12.2016 03:00

Przedwczesne wniesienie skargi kasacyjnej - skutki

Foto: 123RF

Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 28 stycznia 2016 r., II CSK 431/15.

Wyrokiem z 5 marca 2015 r. sąd apelacyjny oddalił apelację powodów od wyroku sądu okręgowego z 18 lipca 2014 r. oddalającego ich powództwo o zobowiązanie pozwanego do złożenia oświadczenia woli i zapłatę. Powodowie złożyli wniosek o uzasadnienie wyroku sądu apelacyjnego i wyrok z uzasadnieniem został doręczony 31 marca 2015 r. Jednocześnie, powodowie złożyli wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu kasacyjnym. Wniosek został uwzględniony i ustanowionemu pełnomocnikowi sąd doręczył wyrok z uzasadnieniem 5 czerwca 2015 r. Pełnomocnik ten wniósł skargę kasacyjną 1 czerwca 2015 r. Sąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną. Sąd wskazał, że skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenia, w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem ustanowionemu w tym celu pełnomocnikowi strony skarżącej – w tym wypadku termin ten liczyć należy od momentu doręczenia wyroku z uzasadnieniem pełnomocnikowi z urzędu (art. 124 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego). Wniesienie skargi kasacyjnej przed doręczeniem stronie (jej pełnomocnikowi) orzeczenia z uzasadnieniem powoduje, że skarga kasacyjna jest niedopuszczalna z innych przyczyn i jako taka podlega odrzuceniu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki