Wybór do władz związku zawodowego nie zawsze ochroni działacza przed zwolnieniem

Legalny i dokonany w dobrej wierze przez członków związku wybór pracownika do zarządu tej organizacji nie przekreśla faktu, że jego zamiarem może być uzyskanie statusu chroniącego go przed rozwiązaniem stosunku pracy.

Publikacja: 21.04.2016 04:00

Izabela Zawacka, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy sp.k.

Izabela Zawacka, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy sp.k.

Foto: materiały prasowe

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 20 stycznia 2016 r. (II PK 309/14). Podkreślił, że pracownik wykreował dla siebie prawo podmiotowe (ze swej istoty służące ochronie ogółu załogi), które w zamyśle miało posłużyć ochronie jego własnych interesów.

W kwietniu 2012 r. pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę. W toku postępowania przed sądem strony zawarły ugodę, na mocy której szef cofnął oświadczenie woli o wypowiedzeniu i zadeklarował, że nie wypowie powódce angażu przed lipcem 2012 r. Stronom chodziło o przesunięcie terminu rozwiązania umowy o pracę do czasu nabycia przez powódkę prawa do świadczenia przedemerytalnego. W lipcu 2012 r. pracownica wstąpiła do związku zawodowego, a po trzech dniach w wyborach uzupełniających została członkiem prezydium tego związku i objęła ją szczególna ochrona stosunku pracy. Mimo sprzeciwu zarządu organizacji pracodawca wypowiedział kobiecie umowę. W sądzie podważał ochronę związkową pracownicy, powołując się na nadużycie przez nią prawa i sprzeczność działania z zasadami współżycia społecznego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10