Reklama
Rozwiń

Nadzwyczajne warunki pozwalają na zmianę umowy

Trwałość zawartych umów to jedna z najważniejszych ich cech. Zawierając kontrakt, przedsiębiorca musi być pewny, że druga strona nie zechce się z niego wycofać z błahego powodu.

Publikacja: 20.04.2016 02:00

Nadzwyczajne warunki pozwalają na zmianę umowy

Foto: www.sxc.hu

Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie da się zmienić treści wcześniej podpisanych postanowień. W kodeksie cywilnym w art. 357

zawarta została tzw. klauzula rebus sic stantibus. Zgodnie z nią, sąd na żądanie jednej ze stron umowy może zmienić sposób wykonania określonego wcześniej zobowiązania, wysokość należnego świadczenia, a nawet orzec o rozwiązaniu umowy, określając jednocześnie zasady rozliczeń stron. Uzasadnieniem jest nadzwyczajna zmiana stosunków, z powodu której spełnienie jakiegoś świadczenia określonego w umowie byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą. Okoliczności tych jednocześnie nie można byłoby przewidzieć przy zawieraniu umowy. Oczywiście nie chodzi o każdy problematyczny przypadek, ale taki gdy po zawarciu umowy zdarzy się coś niespodziewanego, co trudno było wcześniej przewidzieć.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji