Jak chronić dane na nośnikach wykorzystywanych w firmie

Pracownicy firmowych działów IT nie mogą zapominać, że są odpowiedzialni za ochronę danych na nośnikach wykorzystywanych przez przedsiębiorstwo. Chwila nieuwagi, nieodpowiednio przygotowane czy przeprowadzone procedury bezpieczeństwa mogą narazić ich na poważne straty finansowe, prawne, a nawet wizerunkowe.

Publikacja: 01.04.2016 06:10

Jak chronić dane na nośnikach wykorzystywanych w firmie

Foto: 123RF

Dane stanowią obecnie jedną z najcenniejszych walut świata. Ilość cyfrowych informacji, zwłaszcza tych generowanych przez korporacje, rośnie w niespotykanej dotychczas skali. Aby sprawnie i efektywnie wykorzystywać możliwości gromadzonych informacji, firmy powinny przede wszystkim odpowiednio nimi zarządzać. Kluczem jest dbałość zarówno o informacje wykorzystywane na bieżąco, jak i te zarchiwizowane, które mogą być przydatne w przyszłości.

Wiele przedsiębiorstw, wraz ze wzrostem ilości gromadzonych informacji, nie zwiększa jednocześnie swojego potencjału, umożliwiającego prawidłowe zarządzanie danymi. Badania wskazują np., że 30 proc. kadry informatycznej nie wie, jakie informacje gospodarcze gromadzone są przez firmę za pośrednictwem archiwów taśmowych, a to zaledwie jedna z możliwości przechowywania danych. Do podstawowych obowiązków działów IT powinno zatem należeć ustalenie przejrzystych procedur związanych z tworzeniem kopii zapasowych i przechowywaniem wartościowych informacji. Firmy powinny m.in. aktualizować protokoły zarządzania danymi, aby te były w stanie „nadążyć" za ilością informacji generowanych przez przedsiębiorstwo, a także wdrażać technologie i usługi, wspomagające proces przechowywania danych.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem