O interpretację wystąpiła spółka działająca w branży informatycznej. Podmiot należy do grupy kapitałowej i zdarza się, że osoby o wysokich kompetencjach pełnią ważne funkcje jednocześnie w kilku firmach z grupy. Tak też jest z członkiem zarządu spółki, który jest jednocześnie dyrektorem regionalnym na Europę Środkową oraz pełni kierownicze stanowiska w innych podmiotach. Był on objęty programem przewidującym dodatkowe wynagrodzenie z tytułu osiągnięcia założonych celów.

Pod koniec zeszłego roku zmienił się właściciel grupy. Kluczowi pracownicy otrzymali nowy program motywacyjny. Natomiast wcześniejszy został zamknięty. Członkowi zarządu ma być wypłacony z rocznym wyprzedzeniem tzw. bonus transakcyjny.

Spółka wypłaciła bonus transakcyjny, a następnie otrzymała jego zwrot w pełnej wysokości. Teraz zastanawia się, jak rozliczyć całą operację podatkowo. Jej zdaniem, wydatek na bonus transakcyjny nie jest kosztem CIT. Natomiast zwrot, który otrzymała od firmy z grupy, nie stanowi jej przychodu.

Fiskus sgodził się w pierwszej kwestii, w drugiej już nie. Wskazał, że jednym z warunków rozliczenia kosztu jest definitywność wydatku. Oznacza to, że nie może być zwrócony. Zaznaczył też, że wydatek musi mieć wpływ na przychód. „Skoro wypłata bonusu transakcyjnego była ściśle związana ze zmianą właściciela grupy i nie wiązała się z uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów spółki, to wypłacony członkowi zarządu bonus transakcyjny nie stanowi kosztu uzyskania przychodów” – napisano w interpretacji.

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 maja 2023r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.810. 2022.2.BS).