Aktualizacja: 12.01.2025 20:46 Publikacja: 22.09.2023 14:33
Foto: Adobe Stock
O interpretację przepisów zwróciła się spółka, która z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) zamierzała sfinansować wakacyjny bonus dla pracowników, czyli świadczenie pieniężne na cele wypoczynkowe. Prawo do niego miał nabyć każdy zatrudniony, ale w wysokości, która będzie uzależniona od sytuacji materialnej, rodzinnej i życiowej pracownika. Spółka miała jednak wątpliwości, czy od takiego przychodu powinna potrącić składki na ubezpieczenia społeczne.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
W nocy organizm potrzebuje odpoczynku, jednak nie każdy pracownik może sobie na to pozwolić. Świadczenie pracy o tej porze nie jest łatwe, dlatego też przysługuje za to specjalny dodatek. Ile wyniesie w 2025 roku?
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
ZUS poinformował o wysyłce informacji o rozliczeniu wpłat za 2024 r. Trafiły one do ponad 3,3 mln płatników składek. Wiadomość o stanie konta znajduje się na profilu na PUE/eZUS. Co zrobić, gdy otrzymamy informację o niedopłacie lub nadpłacie?
Przygotowane przez rząd regulacje dotyczące temperatury w miejscu pracy są niejasne i mogą rodzić poważne konsekwencje dla całej gospodarki.
Komisja Europejska przedstawiła propozycję dyrektywy w sprawie poprawy i egzekwowania warunków pracy stażystów oraz zwalczania zwykłych stosunków pracy ukrytych pod postacią staży. Europejskie organizacje biznesu wskazują na ryzyka związane z jej wdrożeniem.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Widoczny w 2024 roku 10-proc. wzrost liczby zgłoszeń na jedną ofertę pracy w branży IT to efekt nasilenia konkurencji i słabszego popytu w kilku specjalizacjach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas