Aktualizacja: 27.11.2015 02:00 Publikacja: 27.11.2015 02:00
Foto: www.sxc.hu
Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 8 maja 2015 r. (III CZ 19/15).
Sąd okręgowy zasądził od pozwanego na rzecz powódki B. sp. z o.o. określoną kwotę tytułem czynszu za podnajem lokalu. Rozpoznając apelację, sąd apelacyjny stwierdził, że postępowanie przed sądem I instancji dotknięte było nieważnością ze względu na brak należytego umocowania pełnomocnika powódki. Sąd ustalił, że na zgromadzeniu wspólników powódki 30 czerwca 2010 r. podjęto uchwałę o powołaniu zarządu w składzie G. Ł. oraz A. I.-G. na „trzecią, dwuletnią kadencję do 30 czerwca 2011 r.". Umowa spółki nie zawierała postanowień co do długości kadencji członków zarządu, co w świetle art. 202 kodeksu spółek handlowych oznacza, że są oni powoływani na rok obrotowy i że ich mandat wygasa z dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego obejmującego ten rok, co pokrywało się także z rokiem kalendarzowym. W świetle uchwały powódki z 30 czerwca 2010 r. kadencja członków zarządu została skrócona do 30 czerwca 2011 r., co jest dopuszczalne w sytuacji, w której umowa spółki i omawiana uchwała nie zawierały ograniczeń co do dopuszczalności wcześniejszego odwołania członków zarządu. Sąd apelacyjny przyjął, że 30 czerwca 2011 r. dotychczasowi członkowie zarządu, tj. G. Ł. i A. I.-G., zakończyli swoje kadencje, a na skutek udzielenia im przez zgromadzenie wspólników absolutorium wygasły również ich mandaty. Od tej daty powódka nie miała organu uprawnionego do jej reprezentacji. Pełnomocnictwo udzielone radcy prawnemu w sprawie przez członka zarządu z 9 kwietnia 2013 r. nie pochodzi od osoby uprawnionej do reprezentacji powódki, co oznacza, że spełniona jest przesłanka nieważności postępowania w postaci braku należytego umocowania pełnomocnika procesowego strony.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Panuje przekonanie, że złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości skutecznie zwalnia danego członka zarządu z odpowiedzialności swoim osobistym majątkiem. Jest to oczywiście prawda, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Jak długo firma przesyłowa płaci właścicielowi gruntu za dostęp do swej sieci, nie można mówić, że zasiedziała służebność przesyłu. A więc nie może korzystać z gruntu innej osoby przy i pod siecią za damo. To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego.
Osoby planujące założenie własnej firmy rozważają, jaką formę prawną wybrać: spółkę z o.o., a może JDG. Decyzja powinna być podjęta na podstawie analizy takich czynników jak cele firmy, oszacowanie ryzyka biznesowego czy analizy kwestii podatkowych.
Nie można domniemywać, że jeśli zmarły w testamencie wydziedziczył dzieci, również ich dzieci mogą nic nie dostać po dziadku.
Pokrzywdzenie wierzycieli zachodzi, gdy wyzbycie się nieruchomości obciążonej hipoteką przez dłużnika doprowadziło do powstania lub zwiększenia nadwyżki jego pasywów nad aktywami.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Przewodniczący Sądu Najwyższego USA John Roberts stawia się prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Nie zgadza się na rozmontowanie konstytucji Stanów Zjednoczonych. Kto wyjdzie zwycięsko z tego starcia?
Prawo do ściągnięcia zasłużonych kosztów procesu, w tym opłaty dla adwokata z urzędu, przedawnia się po trzech latach od dnia kiedy należało je uiścić. Każde inne stanowisko jest błędne - wynika z najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas