Aktualizacja: 27.11.2015 02:00 Publikacja: 27.11.2015 02:00
Foto: www.sxc.hu
Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 8 maja 2015 r. (III CZ 19/15).
Sąd okręgowy zasądził od pozwanego na rzecz powódki B. sp. z o.o. określoną kwotę tytułem czynszu za podnajem lokalu. Rozpoznając apelację, sąd apelacyjny stwierdził, że postępowanie przed sądem I instancji dotknięte było nieważnością ze względu na brak należytego umocowania pełnomocnika powódki. Sąd ustalił, że na zgromadzeniu wspólników powódki 30 czerwca 2010 r. podjęto uchwałę o powołaniu zarządu w składzie G. Ł. oraz A. I.-G. na „trzecią, dwuletnią kadencję do 30 czerwca 2011 r.". Umowa spółki nie zawierała postanowień co do długości kadencji członków zarządu, co w świetle art. 202 kodeksu spółek handlowych oznacza, że są oni powoływani na rok obrotowy i że ich mandat wygasa z dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego obejmującego ten rok, co pokrywało się także z rokiem kalendarzowym. W świetle uchwały powódki z 30 czerwca 2010 r. kadencja członków zarządu została skrócona do 30 czerwca 2011 r., co jest dopuszczalne w sytuacji, w której umowa spółki i omawiana uchwała nie zawierały ograniczeń co do dopuszczalności wcześniejszego odwołania członków zarządu. Sąd apelacyjny przyjął, że 30 czerwca 2011 r. dotychczasowi członkowie zarządu, tj. G. Ł. i A. I.-G., zakończyli swoje kadencje, a na skutek udzielenia im przez zgromadzenie wspólników absolutorium wygasły również ich mandaty. Od tej daty powódka nie miała organu uprawnionego do jej reprezentacji. Pełnomocnictwo udzielone radcy prawnemu w sprawie przez członka zarządu z 9 kwietnia 2013 r. nie pochodzi od osoby uprawnionej do reprezentacji powódki, co oznacza, że spełniona jest przesłanka nieważności postępowania w postaci braku należytego umocowania pełnomocnika procesowego strony.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Nie wielkość roszczeń konsumenta w stosunku do banku, ale miejsce w pozwie decyduje o kolejności ich rozpoznawania przez sąd. Tak stanowi uchwała Sądu Najwyższego.
W dyrektywie konsumenckiej jako zasadę przyjęto zachowanie umowy w mocy. To sedno najnowszego wyroku frankowego SN, korzystnego dla banków mających takie szczególne umowy frankowe.
Podział spółki przez wyodrębnienie to jeden z wysoce użytecznych instrumentów prawa korporacyjnego. Obszarem, w którym ten typ podziału spółki znajdzie zastosowanie są transakcje sprzedaży części majątku spółki.
Prokuratura Krajowa umorzyła postępowanie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, sędziów Sądu Najwyższego Włodzimierza Wróbla, Andrzeja Stępki oraz Marka Pietruszyńskiego. Byli oni podejrzani o zaniechanie wydania nakazów zwolnienia z zakładu karnego dwóch skazanych osób.
Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego ułatwi dochodzenie odszkodowania sąsiadom np. lotnisk lub oczyszczalni ścieków.
Ataki polityków na nowych sędziów i nielicznych sędziów SN nie ustają. Równocześnie większość sędziów jest apolityczna i nie popiera akcji kwestionowania powołań nowych kolegów.
Orzekanie przez sędziego bezpośrednio podległego i zależnego od ministra sprawiedliwości tworzy dla „racjonalnych obserwatorów” zasadniczą wątpliwość, czy możliwe jest dochowanie bezstronności Sądu Najwyższego w tym składzie.
Andrzej Duda oddał sędziom niedźwiedzią przysługę. Zamanifestował, że jest grupa sędziów, w obronie której będzie występował.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas