Reklama

Jak skutecznie zbyć akcje na okaziciela

W odniesieniu do akcji na okaziciela wydanie dokumentu rozumiane jest nie tylko jako przeniesienie posiadania akcji poprzez fizyczne wydanie dokumentu (art. 348 k.c.), lecz może nastąpić także przy wykorzystaniu pozostałych sposobów przeniesienia posiadania (art. 349–351 k.c.).

Publikacja: 13.11.2015 02:00

Jak skutecznie zbyć akcje na okaziciela

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 3 czerwca 2015 r. (V CSK 566/14).

Powódka była właścicielem akcji na okaziciela Huty w R. (Huta), serii A, zdeponowanych u pozwanego, który prowadził działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia depozytu oraz obrotu akcjami niedopuszczonymi do publicznego obrotu. W 2004 r. powódka zawarła dwie umowy sprzedaży akcji Huty. W umowach tych oświadczyła, że sprzedaje akcje kupującemu oraz że z chwilą zawarcia umowy dokonuje na kupującego cesji wszystkich praw w zakresie przysługującym jej jako akcjonariuszowi, wynikających z faktu przechowywania akcji przez pozwanego, a kupujący oświadczył, że akcje te kupuje i prawa te w drodze cesji nabywa. Strony oświadczyły również w treści umów, że z chwilą dokonania cesji dochodzi do wydania akcji i przeniesienia ich własności, oraz zobowiązały pozwanego do niezwłocznego dokonania stosownych zmian w zakresie ujawnienia nowego właściciela akcji. Pozwany, po okazaniu mu umów, wyksięgował zbywane akcje z rachunku depozytowego powódki, zaksięgował je na rachunek depozytowy nabywców i wystawił na ich rzecz zaświadczenia depozytowe. W 2006 r. powódka zawarła kolejną umowę sprzedaży akcji na okaziciela, zawierającą analogiczne zapisy jak umowy z 2004 r.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo w firmie
Krzysztof Sikora, Mateusz Mintzberg: Koniec tymczasowości – kontrola inwestycji zagranicznych (FDI) na stałe w Polsce
Reklama
Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Reklama
Reklama
Reklama