Konkurs skierowany jest do wszystkich podmiotów (poza osobami fizycznymi), w tym przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu, organizacji pozarządowych oraz partnerów społecznych i gospodarczych. Pieniądze, jakie mogą do nich trafić, mają pomóc w przeprowadzeniu działań poprawiających sytuację na regionalnym rynku pracy. A chodzi o realizację projektów typu outplacement, czyli związanych z przygotowaniem kompleksowych programów aktywizacji zawodowej.
Mogą one obejmować:
- doradztwo zawodowe połączone z przygotowaniem indywidualnego planu działania jako obowiązkowy element wsparcia (dla każdego uczestnika),
- poradnictwo psychologiczne,
- pośrednictwo pracy,
- szkolenia, kursy, studia podyplomowe,
- staże, praktyki zawodowe,
- subsydiowanie zatrudnienia,
- dodatki relokacyjne,
- inne narzędzia, metody, programy służące aktywizacji zawodowej.
Elementem projektu może być także wsparcie szkoleniowe i doradcze oraz finansowe. Instytucje, które przedstawią ciekawe pomysły, mogą np. otrzymać dotacje na finansowanie procesu uruchamiania działalności gospodarczej (po etapie szkoleniowo-doradczym). Przy tym maksymalna wysokość pomocy jaką będą mogły przyznać to 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a pomoc będzie mogła być kierowana wyłącznie do osób:
- o niskich kwalifikacjach,
- powyżej 50 roku życia,
- w wieku poniżej 30 lat,
- niepełnosprawnych,
- albo do kobiet.
Na dofinansowanie projektów, które przejdą przez ocenę formalną, a następnie uzyskają najwyższą ocenę przy weryfikacji merytorycznej, czeka blisko 19 mln zł. Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane od 16 października (dzień otwarcia naboru) do dnia 29 października 2015 r. Aplikacje należy przygotować w wersji elektronicznej. Szczegółowe informacje o naborze, w tym kryteria wyboru projektów znajdują się na stronie małopolskiego programu regionalnego.