Umowa na okres próbny dopuszczalna przy zmianie zadań

Ponieważ bezpośrednim celem umowy na okres próbny jest sprawdzenie przydatności zatrudnianej osoby na konkretną posadę, szef może ją ponownie zweryfikować. Warunek – musi to być praca rodzajowo inna niż przy pierwszym podejściu.

Publikacja: 07.07.2015 05:50

Umowa na okres próbny dopuszczalna przy zmianie zadań

Foto: www.sxc.hu

- Prowadzę małą firmę produkcyjną. Zatrudniłam pracownika w dziale produkcji na okres próby, ale się nie sprawdził i nie dałam umowy na czas określony. Na jego prośbę chciałabym go jednak ponownie zatrudnić na umowę próbną, ale w innym dziale – tym razem handlowym. Czy z tą samą osobą mogę podpisać drugą umowę na okres próbny? – pyta czytelniczka.

Tak,  ale tylko pod pewnymi warunkami. Artykuł 25 § 2 kodeksu pracy zastrzega, że umowa na okres próbny może jedynie poprzedzać zawarcie umowy definitywnej (na czas nieokreślony, na czas określony lub wykonania określonej pracy), a okres próbny nie może przekraczać trzech miesięcy. Taki angaż ma służyć weryfikacji wyboru dokonanego wzajemnie przez strony. Poza tym umowa ta jest dość łatwa do rozwiązania, bo ma krótkie okresy wypowiedzenia (art. 34 k.p.) i nie trzeba podawać przyczyny wymówienia (art. 45 § 1 k.p.).

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama