Reklama
Rozwiń

Sąd Najwyższy o ocenie przeliczania kredytów walutowych

Umowa o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż polska powinna określać sposoby i terminy ustalania kursu wymiany walut, na podstawie którego wyliczany jest kredyt, transze i raty oraz zasady przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty. Kredytobiorca nie ma jednak interesu prawnego w żądaniu uznania za niedozwolone postanowień umowy dotyczących przeliczenia kwot w zakresie kredytu spłaconego przed wejściem w życie 26 sierpnia 2011 r. przepisów prawa bankowego.

Publikacja: 29.05.2015 04:00

Foto: www.sxc.hu

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 19 marca 2015 r. (IV CSK 362/14).

Powodowie zawarli w 2006 r. z pozwanym bankiem umowę kredytu na cele mieszkaniowe. Został on udzielony i wykorzystany w złotych. W świetle umowy był jednak kredytem denominowanym na franki szwajcarskie (CHF), co oznacza, że po jego wykorzystaniu kwota kredytu (transzy kredytu) była przeliczana ze złotych na CHF i od tego momentu saldo kredytu wyrażone było w tej walucie. Również spłata kredytu odbywała się na analogicznych zasadach, jednak przeliczenie odbywało się z CHF na złote.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego