Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy firma już w poprzednich latach wysłała do PFRON sprawozdania za 2012 i 2013. Teraz musi wysłać tylko sprawozdanie finansowe za 2014 r. lub oświadczenie o braku obowiązku jego sporządzania. Dokument trzeba dostarczyć do Funduszu do 30 kwietnia 2015 r.

Obowiązek przekazania sprawozdania nie dotyczy natomiast podmiotów ubiegających się o pomoc inną niż pomoc de minimis, które są mikro- lub małymi przedsiębiorstwami. Taka firma musi jednak złożyć w tym terminie oświadczenie, że jest z tego zwolniona >patrz druk oświadczenia.

Krąg beneficjentów

Sprawozdanie finansowe muszą złożyć w Funduszu pracodawcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2013, poz. 330 ze zm.) >patrz ramka. Mają je sporządzić za okres ostatnich 3 lat obrotowych (lub tylko 2014 r. – wyjaśnienie wyżej), zgodnie z przepisami o rachunkowości. Mówi o tym rozporządzenie Rady Ministrów z 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (DzU z 2010 r. nr 53, poz. 312 ze zm.).

Refundacja to nie dopłata

Wnioskodawcy ubiegający się o pomoc w postaci refundacji składek na ubezpieczenia społeczne nie muszą składać ani sprawozdania finansowego za 2014 r. ani oświadczenia o braku obowiązku jego sporządzania. Refundacja składek stanowi bowiem pomoc de minimis. Od 1 lipca 2014 r. nie jest sprawdzana sytuacja ekonomiczna podmiotów pobierających taką pomoc.

Składowa danych

Zgodnie z art. 45 ust. 2 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe składa się z odpowiednio przygotowanego:

- bilansu,

- rachunku zysków i strat, oraz

- informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.

W przypadku jednostek określonych w art. 64 ust. 1, które podlegają corocznemu badaniu, sprawozdanie – w myśl art. 45 ust. 3 ustawy o rachunkowości – obejmuje również:

- zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym,

- rachunek przepływów pieniężnych.

Złożona w PFRON dokumentacja powinna być kompletna, czytelna, podpisana przez osobę sporządzającą oraz przez wszystkie osoby wchodzące w skład organu kierującego danym podmiotem (zgodnie z wymogami określonymi w art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Należy ją złożyć albo w oryginale albo kserokopii – jeśli poświadczy ją za zgodność z oryginałem osoba upoważniona do reprezentacji podmiotu.

Niedostarczenie do PFRON sprawozdań finansowych za 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. przez zobowiązane do tego podmioty uniemożliwi rozpatrzenie składanych przez nie wniosków o wypłatę dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

—Edyta Sieradzka

Wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Podmioty zobowiązane

Sprawozdania finansowe za ostatnie 3 lata muszą złożyć:

- spółki handlowe (osobowe i kapitałowe, w tym również w organizacji), spółki cywilne, a także inne osoby prawne,

- osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie,

- jednostki organizacyjne działające na podstawie Prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych, przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej lub przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,

- gminy, powiaty, województwa i ich związki, a także państwowe, gminne, powiatowe i wojewódzkie jednostki budżetowe, gminne, powiatowe i wojewódzkie zakłady budżetowe,

- jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,

- oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,

- jednostki wcześniej niewymienione, jeżeli otrzymują one na realizację zadań zleconych dotacje lub subwencje z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub funduszów celowych od początku roku obrotowego, w którym dotacje lub subwencje zostały im przyznane. ?