Aktualizacja: 01.04.2015 02:00 Publikacja: 01.04.2015 02:00
Foto: www.sxc.hu
W większości przypadków jednym z głównych postanowień umowy najmu jest obowiązek płacenia przez najemcę czynszu. Jednak nie jest to reguła.
Może się bowiem zdarzyć, również między przedsiębiorcami, że jeden z nich chce przekazać drugiemu rzecz czy lokal bez obowiązku regulowania czynszu. W takiej sytuacji do wykorzystania jest umowa użyczenia. Na jej podstawie użyczający zobowiązuje się pozwolić biorącemu w użyczenie przez czas oznaczony lub nieoznaczony bezpłatnie używać oddanej mu rzeczy. Może być to też lokal mieszkalny, komercyjny czy nieruchomość zabudowana. Co do zasady biorący w użyczenie powinien wykorzystywać przekazaną mu rzecz w sposób, który odpowiadałby jej właściwościom i przeznaczeniu. Aby wyeliminować wszelkie wątpliwości, najlepiej określić w umowie dopuszczalne przeznaczenie rzeczy. Jeżeli biorący rzecz w użyczenie wykorzystywałby ją w sposób sprzeczny z umową, doprowadzając do powstania szkód, to będzie odpowiedzialny również za przypadkową jej utratę lub uszkodzenie.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Tworzymy nie tylko bardzo dobrą architekturę czy atrakcyjne części wspólne. Nasze inwestycje oferują wyjątkowy klimat, także osoby z zewnątrz mają tutaj dobrze spędzić czas i wrócić – mówi Rafał Kula, prezes firmy NOHO Investment.
Średnie ofertowe ceny mieszkań używanych w lutym były dość stabilne. Ale można wynegocjować spore rabaty.
Prawie 420 tysięcy złotych (do 100 tysięcy euro) można otrzymać za kupienie i wyremontowanie domu we Włoszech. Oferta dotyczy nieruchomości w jednej z 33 wyludniających się miejscowości w autonomicznej prowincji Trydent na północy kraju.
Przepisy tzw. specustawy mieszkaniowej przewidują podanie do publicznej wiadomości numerów ksiąg wieczystych zarówno nieruchomości, na których prowadzona będzie inwestycja, jak i innych nieruchomości, wobec których inwestycja ta może wywołać skutki. To może naruszać RODO.
Hiszpania zaostrza prawo związane z nieruchomościami: nowe regulacje zakładają szybszą eksmisję dzikich lokatorów (tzw. okupas) oraz uzależnienie prowadzenia najmu terminowego od zgody innych członków wspólnoty mieszkańców.
Może się okazać, że oczekiwanie na dopłaty do kredytów się nie opłaca – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas