Aktualizacja: 11.02.2015 04:50 Publikacja: 11.02.2015 04:50
Foto: www.sxc.hu
Określone w ustawie – Prawo zamówień publicznych przesłanki wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Co więcej, mogą się zaktualizować na każdym etapie postępowania.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Już od 2025 r. największe polskie przedsiębiorstwa będą zobligowane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, w tym liczenia śladu węglowego. Docelowo obowiązek ten obejmie ok. 3,5 tys. firm. Bank Pekao S.A. przygotował rozwiązanie, które może pomóc w jego wypełnieniu, m.in. w obliczeniu emisji w zakresie 3.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Upadłość spółki będącej właścicielem połowy budynku Mennica Legacy Tower nie taka pewna. Cezary Jarząbek kwestionuje istnienie wierzytelności będącej podstawą wniosku o ogłoszenie upadłości spółki GGH PF3.
Sąd Rejonowy w Gliwicach, XII Wydział Gospodarczy wydał w czwartek postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako S.A. - poinformowała ta giełdowa spółka. Trwa wyprzedaż jej akcji, notowania spółki spadły o ponad 40 proc.
Członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zaległości składkowe spółki, jeżeli w okresie pełnienia przez niego funkcji członka zarządu nie wystąpiły podstawy do zgłoszenia wniosku o upadłość.
Przelew wierzytelności przyszłej jest skuteczny w razie upadłości likwidacyjnej zbywcy tej wierzytelności, jeśli umowa przelewu zostanie zawarta wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości z datą pewną.
Sąd w Krakowie ogłosił upadłość spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina. To od niej zaczął się szybki wzrost i upadek Janusza Palikota.
Ogłoszenie upadłości nie prowadzi do wygaśnięcia czy rozwiązania umowy ubezpieczenia obowiązkowego ani do przedłużenia bytu prawnego takiej umowy. W pozostałych przypadkach decyzja może należeć do syndyka i sędziego komisarza.
Przedmiotem umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie mogą być zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Kiedy warto skorzystać z tej formy zabezpieczenia wierzytelności? Na czym ona polega?
Kilkadziesiąt osób zgromadziło się w czwartek pod budynkiem SO w Warszawie, domagając się energicznego działania w sprawie upadłości spółki GGH PF3, właściciela połowy budynku Mennica Legacy Tower. Liczą, że dzięki temu odzyskają pieniądze zainwestowane w budowę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas