Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej: co z lokatorami albo kredytem

Problemem dla nabywcy nieruchomości lokalowej mogą się okazać osoby ją zajmujące w chwili dokonania przysądzenia własności, czyli dotychczasowi właściciele lub ich domownicy.

Publikacja: 06.02.2015 01:00

Oczywiście, jeżeli właściciel lub pozostali lokatorzy dobrowolnie opuszczą nieruchomość, to jest po sprawie. Jednak w przypadku braku dobrej woli  tych osób nabywca nieruchomości musi przeprowadzić procedurę eksmisyjną. Tytułem do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń jest prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności bez potrzeby nadania mu klauzuli wykonalności. W celu przymusowego opróżnienia nabytej nieruchomości konieczne  jest skierowanie wniosku do komornika  właściwego ze względu na położenie nieruchomości. Wniosek taki podlega opłacie w wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (tzn. około 1,5 tys. zł w II kwartale 2014 r.), przy czym opłatę pobiera się od każdej izby w lokalu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama