Nowe prawo po 1 stycznia 2015 r.

Jak co roku o tej porze, także i teraz w przepisach jest zastój. Duża część zmian zwykle wchodzi w życie z początkiem roku, więc po tej dacie zmienia się niewiele. Ale na niektóre nowelizacje i nowe regulacje warto zwrócić uwagę. Pojawiło się także sporo tekstów jednolitych.

Publikacja: 02.02.2015 01:00

Nowe prawo po 1 stycznia 2015 r.

Foto: www.sxc.hu

PRAWO CYWILNE

- Rozległa nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego obejmuje tę jego część, która dotyczy europejskiego postępowania nakazowego, europejskiego nakazu zapłaty, europejskiego tytułu egzekucyjnego. Kolejna korekta obejmuje działy: o zaświadczeniach dotyczących orzeczeń, ugód i innych tytułów egzekucyjnych w sprawach cywilnych i handlowych; o wyciągach z orzeczeń, ugód i innych tytułów egzekucyjnych w sprawach alimentacyjnych; o zaświadczeniach dotyczących orzeczeń obejmujących środki ochrony w sprawach cywilnych. Ale to wcale nie koniec zmian. Bo jest jeszcze sążnista księga czwarta zatytułowana: „Uznanie i wykonanie niektórych orzeczeń sądów państw członkowskich Unii Europejskiej oraz pochodzących z tych państw ugód i dokumentów urzędowych". Naprawdę jest co studiować. Nowelizacja weszła w życie 10 stycznia (DzU z 2 stycznia, poz. 2).

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku