Po 1 kwietnia 2014 r. wzór druku Wn-D i procedura jego wypełnienia nie uległy zmianie. W związku z tym w poz. 36, 37 i 38 należy podać:
Zgodnie z art. 21 ust. 5 ustawy o rehabilitacji, ustalając liczbę pracowników, trzeba pomijać osoby niepełnosprawne przebywające na urlopach bezpłatnych oraz pracowników pełnosprawnych, którzy:
Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej do stanu zatrudnienia wlicza też – zgodnie z art. 28 ust. 3 i 4 ustawy o rehabilitacji – niepełnosprawnych chałupników, jeżeli ich wynagrodzenie zostało ustalone co najmniej w wysokości:
Wymiar czasu pracy zatrudnionych, o których mowa wyżej, ustala się jako iloraz wysokości ustalonego wynagrodzenia i najniższej płacy.
Przykład
Dla pracownika zatrudnionego od 24 kwietnia 2014 r. na cały etat?w poz. 36 należy wykazać wymiar czasu pracy ustalony jako iloczyn wymiaru czasu pracy oraz iloraz liczby dni wliczania do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i liczby dni w okresie sprawozdawczym:?1 etat x 7/30 = 0,233 etatu
Pracownika, który otrzymał pierwsze orzeczenie o niepełnosprawności, wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych od dnia przedstawienia tego orzeczenia pracodawcy. Tak samo należy robić, gdy podwładny udokumentuje schorzenie specjalne.
Po uzyskaniu kolejnego orzeczenia pracownika wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych od dnia złożenia wniosku o wydanie tego orzeczenia, pod warunkiem że:
Bez względu na datę złożenia tego wniosku niepełnosprawnego pracownika wlicza się do stanu zatrudnienia takich osób do trzech miesięcy przed dniem przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia. Oczywiście z jego treści musi wynikać, że w tym czasie istniała niepełnosprawność.