Prezydent miasta odmówił zawieszenia postępowania w sprawie wniosku spółki o wydanie pozwolenia na budowę inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalem biurowym i garażem. Organ wskazał, że na wniosek inwestora postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę budynku było wielokrotnie zawieszane. Okresów zawieszenia postępowania inwestor nie wykorzystywał do uzupełnienia projektu budowlanego i usunięcia nieprawidłowości w dokumentacji. Czy odmowa zawieszenia postępowania była zasadna? – pyta czytelnik.
Tak, gdyż zawieszenie po raz kolejny postępowania administracyjnego zagrażałoby interesowi społecznemu, wyrażającemu się w zasadzie w szybkości postępowania (art. 12 kpa). Przeszkodę w wydaniu postanowienia o zawieszeniu postępowania stanowi także art. 35 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (dalej: u.p.b.), nakładający na organ obowiązek wydania decyzji o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia zezwolenia na budowę, jeżeli inwestor w określonym terminie nie usunie wskazanych nieprawidłowości.
Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 stycznia 2013 r. (sygn. akt II OSK 1779/2011) wydanym w podobnym stanie faktycznym zawieszanie postępowania na wniosek strony może zagrażać szeroko rozumianemu interesowi społecznemu, w sytuacji gdy strona, pomimo że zainicjowała wszczęcie postępowania, to w jego toku nie współpracuje z organem i nie stosuje się do jego wskazań, zmierzających do wydania pozytywnej dla niej decyzji, lecz swoim postępowaniem zmierza do przedłużenia tego postępowania, składając kolejne wnioski o jego zawieszenie. Zdaniem NSA w interesie społecznym jest, aby rozstrzygnięcie organu zostało wydane z zachowaniem zasady szybkości postępowania z art. 12 k.p.a., w terminach określonych w art. 35 k.p.a. Natomiast w żadnym razie w interesie społecznym nie leży przedłużanie ponad rozsądny czas wszczętego postępowaniu przy wykorzystywaniu do tego instytucji zawieszenia postępowania na wniosek strony.
podstawa prawna: art. 98 § 1 pkt 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 267 ze zm.)