Pod koniec maja gdyński oddział Agencji Mienia Wojskowego pozytywnie rozstrzygnął przetarg na sprzedaż ponadhektarowej działki przy ul. Polanki w Gdańsku. Zwycięzca przetargu – firma z branży? IT – zapłaci za nią niewiele ponad 2 mln 520 tys. złotych. Kilkanaście dni wcześniej nowego właściciela znalazła też niezabudowana nieruchomość przy ?ul. Gryfa Pomorskiego w Bydgoszczy, za którą na konto AMW wpłynie 1 mln 212 tys. złotych. Zyski ze sprzedanych nieruchomości zasilą Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. W ciągu kilkunastu lat działalności Agencja przekazała już na ten cel prawie 1,57 mld złotych. Co to oznacza? Że wojsko pozbywa się systematycznie zbędnego sprzętu i nieruchomości. Dlatego warto się interesować organizowanymi przez AMW przetargami. Może się bowiem zdarzyć, że pojawi się tam interesująca dla firmy oferta. W szczególności dla osób zaczynających własną działalność gospodarczą może to być okazja do nabycia po okazyjnych cenach zarówno używanych, jak i nowych przedmiotów (takie też zdarzają się w ofertach).

Poligony i lotniska

W zasobach Agencji Mienia Wojskowego znajdują się zarówno nieruchomości, jak i rzeczy ruchome. Wśród tych pierwszych można znaleźć dawne lotniska, poligony, magazyny, koszary, kasyna, małe działki oraz wielohektarowe obszary, zarówno zabudowane, jak ?i niezabudowane. Przykładowo firma, która do tej pory wynajmowała powierzchnie magazynowe, może stać się właścicielem obiektu tego typu. Stąd dawne wojskowe lub policyjne budynki mogą zmienić się ?w siedzibę firmy, a koszary ?w hotel. Oczywiście nie każdego przedsiębiorcę będzie stać na zakup nieruchomości albo nie będzie mu ona do niczego potrzebna. Na takich czekają rzeczy ruchome.

Bez koncesji...

Te drugie mogą zaliczać się do grupy koncesjonowanej (uzbrojenie: broń, amunicja) i na ich zakup potrzebne jest specjalne zezwolenie, lub takiej, gdzie żadne licencje na zakup towarów nie są wymagane (oprócz odpadów). Wybór takich przedmiotów jest naprawdę szeroki. Od nici, szlafroków i butów przez materiały budowlane po samochody osobowe i ciężarowe. W ofercie rzeczy ruchomych niekoncesjonowanych da się znaleźć m.in.:

- ?sprzęt inżynieryjny i lotniskowy (np. beczki stalowe o różnej pojemności, węgielnice dwupryzmatyczne, zawory elektromagnetyczne),

- ?samochody osobowe, transportowe i specjalistyczne (np. typu Polonez, Fiat, Tarpan, Kamaz, Star),

- ?przyczepy transportowe ?i specjalne,

- ?sprzęt do transportu i dystrybucji paliw oraz wody (beczki, pompy, rury, końcówki do tankowania, przepływomierze, złączki redukcyjne, itp.),

- ?sprzęt gastronomiczny (kuchnie polowe, menażki, manierki),

- ?sprzęt łączności (telefony, telefaksy, kable),

- ?sprzęt wodny (np. pontony, łodzie i ich wyposażenie typu kamizelki, koła ratownicze),

- ?artykuły mundurowe (mundury, kurtki polowe i podpinki, rękawice, pasy, nici koloru khaki),

- ?instalacyjne (sanitarne i elektryczne),

- ?sprzęt kwaterunkowy (np. namioty, łóżka polowe i koszarowe, blaszane szafki, taborety),

- ?maszyny i urządzenia warsztatowe (np. obrabiarki, frezarki, szlifierki, mierniki, wiertarki),

- ?części zamienne do oferowanego sprzętu,

- ?surowce wtórne i odpady (złom, przepracowany olej, zużyte opony).

...lub tylko z licencją

Generalnie sprzęt niekoncesjonowany można nabywać bez ograniczeń. Natomiast w ofercie rzeczy ruchomych koncesjonowanych Agencja Mienia Wojskowego posiada m.in.: broń strzelecką, samoloty, jednostki pływające, sprzęt artyleryjski i broń palną, amunicję, czołgi i pojazdy opancerzone, sprzęt łączności i radiolokacji). Jednak w przypadku zamiaru nabycia sprzętu koncesjonowanego wymagane jest uzyskanie zezwolenia i koncesji na obrót specjalny. Podstawę prawną obrotu takim mieniem ruchomym stanowią:

- ?ustawa z dnia 22 czerwca ?2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (DzU ?z 2001r. nr 67, poz. 679, ze zm.),

- ?rozporządzenie Rady Ministrów z 3 grudnia 2001 r. ?w sprawie rodzajów broni ?i amunicji oraz wykazu wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, na których wytwarzanie lub obrót jest wymagana koncesja (DzU ?z 2001r. nr 145, poz. 1625, ze zm.).

Na licytacji

W większości przypadków sprzedaż niepotrzebnego już armii sprzętu odbywa się w trakcie licytacji. Organizują je oddziały terenowe Agencji, a ogłoszenia o zamiarze przeprowadzenia publikowane są w prasie krajowej lub lokalnej oraz na stronie www.amw.com.pl. W ustnych, jak i pisemnych przetargach mogą brać udział zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, które zgodnie z regulaminem w określonym terminie oraz we właściwy sposób wpłacą wadium. Oprócz tego przy oddziałach terenowych Agencji >patrz ramka działają sklepy, w których sprzedaż odbywa się bezprzetargowo. Dotyczy to części artykułów mundurowych i innego drobnego sprzętu, którego wartość jest na tyle niewielka, że nie opłaca się organizować licytacji.

Oddziały terenowe AMW

Oddziały Agencji Mienia Wojskowego można znaleźć w:

- ?Krakowie (ul. Montelupich 3, sprzedaż detaliczna: Kraków, ul. Rydla 54),

- ?Wrocławiu (ul. Zwycięska 39),

- ?Gorzowie Wielkopolskim (al. 11 Listopada 91),

- ?Szczecinie (ul. Księcia Sambora 4),

- ?Olsztynie (ul. Artyleryjska 3b),

- ?Gdyni (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 19, sprzedaż detaliczna: Toruń, ul. Polna 7)

- ?Warszawie (ul. Nowowiejska 26A).

Siedziba Agencji Mienia Wojskowego mieści się w Warszawie przy ulicy Nowowiejskiej 26A.