Prawo do urlopu nie może być arbitralnie ograniczone przepisami. Dotyczy to też ekwiwalentu za niewykorzystane wolne. To jest istotą wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że art. 128 ust. 1 pkt 2 ustawy z 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu jest niezgodny z ustawą zasadniczą.

Skargę złożył funkcjonariusz, który został zwolniony ze służby z powodu dwukrotnego niepojawienia się na komisji lekarskiej.

Nie wypłacono mu ani ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, ani odprawy.

Zainteresowany odwołał się do sądu administracyjnego, ale przegrał kolejne sprawy. Nie było bowiem podstawy do wypłaty mu świadczeń.

Przepisy o ekwiwalentach zmieniły się dopiero 27 września 2013 r. Nowelizacja nie zawierała jednak przepisów intertemporalnych. Nie regulowała sytuacji osób, które odeszły ze służby przed wejściem w życie zmian. Na to zwrócił uwagę Trybunał, wydając wyrok w sprawie.

Trybunał umorzył postępownanie w pozostałym zakresie. Agent domagał się bowiem uznania za niekonstytucyjne przepisów  pozbawiających go odprawy. Argumentował, że funkcjonariusze innych służb mundurowych po dwukrotnym niestawiennictwie na komisji lekarskiej otrzymaliby takie świadczenie.

Sędziowie uznali taką argumentację za niewystarczającą.

– Trybunał nie orzeka z własnej inicjatywy. W skardze były braki – mówił sędzia Leon Kieres. – Co więcej, Trybunał akceptuje zróżnicowanie sytuacji funkcjonariuszy służb.