Problemem dla niektórych ?z nich bywa uzyskanie odpowiedniej siedziby na prowadzenie działalności gospodarczej. Jednym z rozwiązań jest wspólne nabycie lokalu na siedzibę firmy przez kilku przedsiębiorców. W ten sposób można podzielić koszty związane z samym nabyciem, a następnie utrzymaniem lokalu. Wybierając takie rozwiązanie, trzeba pomyśleć o sposobie zarządzania lokalem wspólnym.
Gdy lokal stanowi przedmiot współwłasności, kluczowe jest określenie udziałów, które mają w nim poszczególni współwłaściciele. Od ich wielkości zależeć będzie, jak duży wpływ na zarządzanie lokalem uzyska konkretny współwłaściciel. W tym kontekście warto pamiętać o różnicach między czynnościami zwykłego zarządu i je przekraczającymi. Te pierwsze dotyczą administrowania, czyli regulowania opłat związanych z eksploatacją nieruchomości, drobnych napraw w lokalu i jego utrzymania.
Przy tego typu czynnościach decyzje zapadają głosami współwłaścicieli posiadających większość udziałów – jeżeli jeden współwłaściciel ma 51-proc. udział, będzie mógł sam decydować. Jeżeli jednak skrzywdzi mniejszościowego udziałowca, to sprawa może skończyć się w sądzie.
Czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu wiążą się z istotnymi skutkami dla wspólnego lokalu. Mogą polegać np. na generalnym remoncie lokalu czy innych działaniach, które pociągają za sobą poważne wydatki. Aby taka czynność została podjęta, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli, niezależnie od tego, jak dużymi udziałami dysponują. W skrajnych przypadkach, gdy jeden ze współwłaścicieli ma mniejszość udziałów i nie zgadza się na podjęcie określonych czynności, które są konieczne, pozostali współwłaściciele mogą skierować sprawę do sądu.
Wnoszenie spraw na drogę sądową to jednak ostateczność. Powinno tak być jedynie w przypadku powstania konfliktu między współwłaścicielami, gdy strony są przekonane, że bez udziału sądu sporny problem nie zostanie rozwiązany. Najprawdopodobniej na początkowym etapie współdziałania takie dylematy raczej nie powstaną. Jednak w celu wyeliminowania potencjalnych zagrożeń można już przy rozpoczynaniu wspólnej działalności zawrzeć umowę o sposobie współkorzystania z lokalu. Warto w niej ustalić najważniejsze zasady związane z utrzymaniem i zarządzaniem lokalem, w tym obowiązki dotyczące kontaktów z dostarczycielami mediów, dokonywania niezbędnych napraw czy odbioru pism kierowanych do firm. Chodzi o stworzenie swoistego regulaminu korzystania z lokalu, który wyeliminuje spory.
Prowadząc wspólnie działalność gospodarczą w lokalu, warto też wypracować porozumienie z właścicielami sąsiednich nieruchomości. Może to być szczególnie istotne, gdy lokal funkcjonuje w ramach wspólnoty mieszkaniowej. W takiej sytuacji trzeba pamiętać o obowiązkach związanych z utrzymaniem części wspólnych w ramach wspólnoty oraz o nieutrudnianiu eksploatacji lokali wykorzystywanych na cele mieszkaniowe.