Książka kontroli służy przedsiębiorcy do dokumentowania czasu trwania kontroli i liczby kontroli jego firmy. Zgodnie z art. 81a ust. 1 ustawy ?z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej w przypadku wszczęcia kontroli przedsiębiorca jest obowiązany niezwłocznie okazać kontrolującemu książkę kontroli albo kopie odpowiednich jej fragmentów lub wydruki z systemu informatycznego, w którym prowadzona jest książka kontroli, poświadczone przez siebie za zgodność z wpisem w książce kontroli.
Przedsiębiorca nie ma obowiązku okazania książki kontroli w jednym tylko przypadku, a mianowicie ?w przypadku udostępnienia jej innemu organowi kontroli. Oczywiste jest, że w takim przypadku okazanie książki kontroli jest niemożliwe. Jeśli zatem przedsiębiorca udostępni książkę kontroli innemu organowi kontroli, a więc nie będzie jej fizycznie posiadał, to powinien mieć potwierdzenie, że ów inny organ kontroli odebrał od niego książkę kontroli. Taki dokument będzie stanowił nie tylko o tym, że faktycznie przedsiębiorca udostępnił książkę innemu podmiotowi, ale też może uchronić od innych negatywnych skutków takiego braku.
W takiej sytuacji przedsiębiorca ma obowiązek okazać książkę kontroli w siedzibie organu kontroli ?w terminie 3 dni roboczych od dnia jej zwrotu przez inny organ. Takie czynności – okazania książki i jej zwrotu – również powinny mieć odzwierciedlenie w dokumencie, który by wskazywał kto, kiedy i komu przekazał/oddał udostępnioną książkę kontroli. Dokumentem takim może być oświadczenie – pokwitowanie odbioru przez organ kontroli.
Na postanowienie o nałożeniu na podatnika kary porządkowej w związku z nieokazaniem książki kontroli, stosownie do art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 ?w zw. z art. 262 § 1 pkt 2 i § 5 ordynacji podatkowej, służy zażalenie. Należy je wnieść w ciągu 7 dni od daty otrzymania postanowienia.