Sąd nie uwzględnił wniosku o zabezpieczenie złożonego przez Pocztę Polską, która kwestionuje przegrany przez siebie przetarg dotyczący przesyłek sądowych. Oznacza to, że nadal będą one doręczane przez Polską Grupę Pocztową. Ale sprawa nie jest jeszcze zakończona.
– Decyzja dotyczyła do tej pory wyłącznie wniosku o zabezpieczenie – podkreśla sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krakowie. I dodaje, że sprawa skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej będzie jeszcze rozpatrywana przez sąd.
Przetarg kwestionuje Poczta Polska.
– Wątpliwości budzi w szczególności możliwość spełnienia przez PGP jednego z podstawowych warunków przetargu, jakim jest wymóg dysponowania placówką pocztową w każdej gminie –podkreśla Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. – Wykorzystujemy wszelkie dostępne kroki prawne, by udowodnić swoje racje i przekonać, że obecnie Poczta Polska jest jedynym podmiotem mogącym zapewnić bezpieczną realizację tak skomplikowanych zleceń jak m.in. obsługa polskiego wymiaru sprawiedliwości – dodaje rzecznik.
Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie Poczty Polskiej w grudniu. Ta jednak złożyła skargę na to orzeczenie, właśnie do Sądu Okręgowego w Krakowie. To w związku z tym postępowaniem złożyła również wniosek o zabezpieczenie – konkretnie wstrzymanie wykonywania umowy z Polską Grupą Pocztową dotyczącą doręczeń sądowych.
Jak podkreśla sędzia Żurek, Sąd Okręgowy, nie uwzględniając wniosku o zabezpieczenie, wskazał, że umowa została już zawarta, więc „celem postępowania nie będzie już mogło być nakazanie wykonania lub powtórzenia czynności zamawiającego lub nakazanie unieważnienia czynności zamawiającego".
SO podkreślił, że sam wnioskodawca nie wskazuje, aby w sprawie doszło do spełnienia przesłanek unieważnienia umowy opisanych w prawie zamówień publicznych w art. 146 ust. 1.
„Mając wreszcie na uwadze, że jedynym »celem postępowania«, jak się obecnie wydaje, może być tylko stwierdzenie naruszenia przepisów ustawy, to w ocenie sądu brak jest po stronie wnioskodawcy (...) interesu prawnego w zabezpieczeniu" – podkreśla SO w Krakowie w uzasadnieniu do postanowienia.
Ogólnopolski Związek Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych nie kryje satysfakcji z powodu decyzji Sądu Okręgowego w Krakowie dotyczącej wstrzymywania wykonywania umów.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy Sąd Okręgowy w Krakowie zajmie się samą skargą na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie przesyłek.
Zmiany w Poczcie Polskiej. Ma być szybciej i taniej