Konkurs dotyczy tzw. działania 4.2 „Racjonalizacja gospodarki zasobami i odpadami w przedsiębiorstwach". Działanie to jest częścią programu „Infrastruktura i środowisko". Za jego sprawą przedsiębiorcy mogą otrzymać pieniądze na pokrycie 30 proc. wydatków inwestycyjnych, które to muszą dotyczyć prośrodowiskowych działań.

I tak, wsparcie udzielane będzie na projekty polegające na budowie, rozbudowie i modernizacji istniejących instalacji lub urządzeń przemysłowych i prowadzące do zmniejszania zużycia surowców pierwotnych poprzez zastąpienie ich surowcami wtórnymi z odpadów. A także do zmniejszenia energochłonności i wodochłonności procesów produkcyjnych oraz do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów i ich wpływu na środowisko, zgodnie ze standardami unijnymi. Bazując na dotychczasowych doświadczeniach związanych z oceną projektów, można spodziewać się, że kluczowym aspektem przy takiej ocenie będzie efektywność kosztowa, rozumiana jako wartość nakładów inwestycyjnych niezbędnych do osiągnięcia planowanego efektu ekologicznego (np. ograniczenia zużycia energii, emisji szkodliwych substancji czy hałasu). Na sukces projektu będzie miała wpływ także m.in. lokalizacja inwestycji (gminy o wysokim udziale powierzchni obszaru chronionego NATURA 2000) czy posiadane certyfikaty (ISO, EMAS). Jak wskazuje Beata Tylman, dyrektor w PwC wśród firm, które do tej pory otrzymały dofinansowanie z tego działania, są przedstawiciele wielu gałęzi i branż polskiej gospodarki. Szczególnie ciekawym, a dla wielu osób także zaskakującym, będzie fakt, że oprócz oczywistych beneficjentów takich jak ciepłownie, zakłady chemiczne czy huty, bardzo silną grupę stanowią firmy z sektora przetwórstwa spożywczego. A to pokazuje, że każdy może szukać szans na zdobycie dotacji. Wnioski o dofinansowanie należy składać w kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3A, 02-673 Warszawa, w godz. 7.30-15.30.

Ostateczny termin na złożenie dokumentów upływa 3 lutego 2014 r. o godz. 15.30. Wnioski, które wpłyną po tym terminie nie będą rozpatrywane. O wsparcie mają prawo ubiegać się zarówno małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa.

Jednak w przypadku firm z sektora MSP obowiązuje minimalna wartość projektu (dotyczy całkowitej wartości). I jest to osiem mln zł. W przypadku dużych podmiotów takiego ograniczenia nie ma. Na koniec warto zaznaczyć, że ogółem na wsparcie projektów, które przejdą etapy oceny formalnej i merytorycznej zarezerwowano ok. 14,5 mln zł. Regulamin konkursu, wytyczne, kryteria wyboru projektów zostały przedstawione na stronie NFOŚiGW (www.nfosigw.gov.pl).

—mgk