Będą zmiany w zasadach przyznawania pożyczek przedsiębiorcom dotkniętym skutkami żywiołu. Zawiera je projekt nowelizacji ustawy o szczegółowych rozwiązaniach związanych z usunięciem skutków powodzi.
Mają one na celu udoskonalenie rozwiązań tej ustawy. Dotychczasowa praktyka pokazała bowiem, że obowiązujące przepisy zawierają wiele niedociągnięć.
Proponuje się więc, by przepisy jednoznacznie wskazywały, że podstawą określenia wysokości pożyczki będzie wartość szkody oszacowana przez komisję, rzeczoznawcę lub ubezpieczyciela. Ma to przeciwdziałać przedstawianiu wartości szkody tylko szacunkowo.
Projekt pozwala zmienić cel, na jaki przedsiębiorca otrzymał pożyczkę. Nadal jednak będzie mogła być przeznaczona tylko na usunięcie szkód po powodzi. W praktyce dochodzi na tym tle do nieporozumień. Przedsiębiorcy we własnym zakresie częściowo usuwają szkodę, a pieniądze, które otrzymali w ramach pożyczki, chcieliby przeznaczyć na inne popowodziowe naprawy. Dziś nie mogą tego zrobić.
Projekt przewiduje także, że jeżeli przedsiębiorca nie wykorzystał pożyczki w całości, to resztę musi zwrócić. Dziś nie ma przepisów regulujących te kwestie. Ustawa mówi jedynie, że fundusz pożyczkowy odmawia umorzenia pożyczki niewykorzystanej.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe