Przepisy ustawy o promocji zatrudnienia, które regulują zasady dofinansowania prac interwencyjnych, nie stawiają żadnych ograniczeń co do ich charakteru. To przedsiębiorca decyduje, czym będą się zajmowali bezrobotni, i jakich kwalifikacji będzie od nich wymagał. W ramach prac interwencyjnych mogą być więc wykonywane zarówno prace fizyczne, jak i umysłowe.

Oceń kondycję swojej firmy

Co do zasady o dofinansowanie mogą się starać przedsiębiorcy niemający problemów finansowych. Nie powinni mieć zaległości w opłacaniu składek ZUS i podatków. Z możliwości ubiegania się o taką pomoc jest też wykluczona firma postawiona w stan likwidacji lub upadłości.

Gdy przedsiębiorcą jest spółka, urząd pracy sprawdzi, czy nie jest ona w trudnej sytuacji ekonomicznej w myśl art. 1 pkt 7 rozporządzenia WE NR 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. Odmówi pomocy jeśli stwierdzi, że ponad połowa jej zarejestrowanego kapitału została utracona, w tym ponad jedna czwarta w okresie poprzedzających 12 miesięcy.

W uprzywilejowanej sytuacji są małe i średnie firmy działające nie dłużej niż trzy lata. W ich przypadku powiatowy urząd pracy nie będzie sprawdzał ich kondycji finansowej.

O przyznanie subsydiów płacowych do wynagrodzeń bezrobotnych skierowanych do prac interwencyjnych nie mogą starać się m.in. organizacje pracodawców, z wyjątkiem upoważnionych do prowadzenia pośrednictwa pracy biur oraz klubów pracy.

Ustal, jakich pracowników potrzebujesz

Pracodawca, który chce zorganizować prace interwencyjne, zanim zatrudni bezrobotnych, musi najpierw podpisać umowę z urzędem pracy. Powinien w niej określić, ilu bezrobotnych i z jakimi kwalifikacjami jest gotów zatrudnić.

Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że systemem prac interwencyjnych jest objęta specyficzna grupa bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

W myśl art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia do tej grupy zaliczani są:

Przedsiębiorca, który już korzystał z różnych form pomocy publicznej, będzie musiał się liczyć, że pośredniak skieruje do niego bezrobotnych znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub bardzo niekorzystnej sytuacji. Dla przykładu, gdy zatrudnia niepełnosprawnych i pobiera z tego tytułu dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych albo gdy dostał z urzędu pracy dofinansowanie na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.

Bezrobotny w szczególnie niekorzystnej sytuacji to m.in. osoba, która:

Ważne! Z bezrobotnym znajdującym się w szczególnie niekorzystnej sytuacji pracodawca może zawrzeć umowę na co najmniej 12 miesięcy. W tym czasie może go zwolnić jedynie z przyczyn dyscyplinarnych.

Z kolei bezrobotny w bardzo niekorzystnej sytuacji to osoba, która jest zarejestrowania w urzędzie pracy od co najmniej 24 miesięcy.

Ważne! Bezrobotny w bardzo niekorzystnej sytuacji musi zostać zatrudniony na co najmniej 24 miesiące W tym czasie można go zwolnić jedynie z przyczyn dyscyplinarnych.

Wyznacz czas trwania kontraktu

Organizując prace interwencyjne, przedsiębiorca może otrzymać refundację kosztów wynagrodzenia, nagród i składek na ubezpieczenia społeczne przez okres:

Zawrzyj umowę z urzędem i zatrudnij bezrobotnych

Do wniosku o zorganizowanie prac interwencyjnych przedsiębiorca powinien dołączyć:

Urząd pracy ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, po czym podpisuje z przedsiębiorcą umowę w sprawie skierowania do niego bezrobotnych do prac interwencyjnych.

Po zawarciu umowy z pośredniakiem przedsiębiorca zawiera z bezrobotnymi umowy o pracę i ma obowiązek traktować ich jak pozostałych pracowników. Jeśli w przepisach wewnętrznych firmy przewidziano dodatkowe przywileje np. dodatkowy urlop, wówczas przysługuje on także zatrudnionym bezrobotnym.

Ważne!

Tylko w przypadku gdy bezrobotny rozwiąże umowę o pracę przed czasem z własnej inicjatywy, pracodawca nie ma obowiązku zwracania otrzymanej z pośredniaka refundacji.

Rozlicz dofinansowanie

W czasie trwania umowy urząd pracy wypłaci przedsiębiorcy obiecaną refundację na podstawie wniosku, który powinien zawierać m.in.

Wystąp o ekstra pieniądze

Jeżeli pracodawca bezpośrednio po zakończeniu prac interwencyjnych (trwających co najmniej 6 miesięcy) zatrudniał bezrobotnego przez okres kolejnych 6 miesięcy i po upływie tego okresu dalej go zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy, starosta może przyznać pracodawcy jednorazową refundację wynagrodzenia w wysokości uprzednio uzgodnionej.

Nie może ona jednak przekraczać 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu spełnienia tego warunku.

Postawa prawna

ustawa z 20 kwietnia 2004 r. – o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 674 ze zm.)

rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 stycznia 2009 r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (DzU nr 5, poz. 25)

rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (DzUrz UE L 214 z 09.08.2008, str. 3)