Utworzenie i dofinansowanie działalności tzw. lokalnych grup działania ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich miało przyczynić się do efektywniejszego wykorzystywania środków unijnych przeznaczonych na modernizację, unowocześnianie i poprawę warunków życia na terenach wiejskich i w małych miasteczkach. LGD działają tam, gdzie są rzeczywiste problemy, tam właśnie mogą interweniować. Znają lokalne uwarunkowania i potrzeby.

Nie powinno więc dziwić, że właśnie tym organizacjom, a jest ich w Polsce już ponad 330, pozwolono w pewnym stopniu realizować ten program. Lokalną Grupę Działania tworzą przedstawiciele sektorów: publicznego, gospodarczego i społecznego. Zadaniem LGD jest opracowanie i wdrożenie lokalnej strategii rozwoju, poprzez realizację zgodnych z nią przedsięwzięć (działań, projektów, inwestycji).

Instytucje te w uzgodnieniu z samorządami województw wyznaczają terminy i wskazują miejsce przyjmowania wniosków o przyznanie pomocy na przedsięwzięcia, które w praktyce pomogą tę strategię realizować.

Między innymi chodzi o wspieranie osób, które chciałyby odejść od produkcji rolniczej lub wyłącznie takiej (tzw. działania 311 PROW „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej") oraz osób przedsiębiorczych, które chciałyby założyć własną firmę lub rozbudować dotychczasową, poprzez zakup nowego wyposażenia, rozszerzenie produkcji, wprowadzenie nowych usług, itp. (tzw. działanie 312 PROW „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw").

W tej chwili kilkadziesiąt LGD prowadzi właśnie nabory wniosków dla osób, które myślą o założeniu własnej firmy lub rozbudowie swojego mikroprzedsiębiorstwa. Poniżej prezentujemy wybrane konkursy.