Oprócz likwidacji podatku liniowego dla osób fizycznych nastąpią też zmiany w opodatkowaniu firm. To rezultat zapowiedzianego zaostrzenia polityki fiskalnej przez lewicowy rząd Roberta Fico. Powodem zmian są luki budżetowe.
Według nowych przepisów, obok dotychczasowej 19-proc. stawki PIT pojawi się stawka 25 proc. dla podatników, których roczne zarobki przekroczą 34,4 tys. euro (ok. 141,7 tys. zł). Oznacza to rezygnację z podatku liniowego, wprowadzonego w 2004 r. Był on przez kilka lat symbolem liberalnego systemu podatkowego na Słowacji i przyczynił się do ściągnięcia przez ten kraj wielu zagranicznych inwestycji.
Na Słowacji dojdzie też do podwyżki CIT – z obecnych 19 proc. do 23 proc.
Podwyżka, tak samo jak zmiany w PIT, ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r. Wyższy CIT będzie dotyczył tylko tej części dochodu, która będzie osiągnięta w roku podatkowym zaczynającym się w trakcie 2013 r. (jeżeli jest inny niż kalendarzowy).
Tzw. podatek u źródła, pobierany m.in. od dywidend, ma pozostać na poziomie 19 proc. Można będzie zastosować niższą, 15-proc. stawkę w wypadku dywidend wypłacanych między 1 stycznia a 31 grudnia 2013 r. za dochody osiągnięte przed 1 stycznia 2004 r.
Jednakże nadal pozostanie w mocy zwolnienie z podatku dywidend wypłacanych za granicę, jeśli podmiot otrzymujący dywi- dendę ma co najmniej 10-proc. udział w spółce słowackiej.
Ma to znaczenie dla wielu polskich firm, które korzystają dziś z atrakcyjnych schematów opodatkowania swojego dochodu z użyciem spółek zależnych z siedzibą na Słowacji. Jeżeli nie nastąpią dalsze zmiany, to schematy te można będzie nadal wykorzystywać dla legalnej optymalizacji opodatkowania polskich spółek.
W wypadku osób uzyskujących na Słowacji dochód ze źródeł innych niż zatrudnienie zmieni się kwota, od której należy płacić zaliczki na podatek dochodowy. Wzrośnie ona z 1659 euro do 2,5 tys. euro.
Z kolei dla małego biznesu zredukowane zostaną kwoty zryczałtowanych kosztów. Zostaną zmniejszone do 5040 euro (ok. 20,8 tys. zł) rocznie albo 420 euro (1735 zł) miesięcznie. Zniesiono też możliwość stosowania zryczałtowanych kosztów w wypadku dochodów z najmu.