Handel w sieci to tańsza, prostsza i coraz popularniejsza forma prowadzenia działalności. W Internecie działają zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i jednoosobowe firmy. Aktywni są również ci, którzy wcale nie mają zamiaru zakładać działalności gospodarczej. Fiskus może się zainteresować także nimi. Jeśli bowiem działają na dużą skalę, urząd skarbowy może uznać, że powinni rozliczać się tak jak przedsiębiorcy. Z reguły kończy się to naliczeniem zaległych podatków (dochodowego i VAT) oraz odsetek za zwłokę.
Przedsiębiorcy dowiedzą się kiedy wykazać przychód, jeśli sprzedają towary za pobraniem pocztowym albo wysyłają je dopiero wtedy, gdy dostaną zapłatę. I co zrobić, jeśli klient nie odbierze przesyłki.
Przydadzą się też informacje o momencie rozliczenia VAT, gdyż zasady opodatkowania sprzedaży wysyłkowej różnią się od ogólnych reguł. Co ważne, handlując w sieci można uniknąć obowiązku kupowania kasy rejestrującej. Podstawowy warunek to przekazywanie płatności za pośrednictwem poczty albo banku. Trzeba również zbierać dowody potwierdzające transakcję. Pamiętajmy też, że zwolnienie z obowiązku rejestrowania obrotu w kasie nie obejmuje wszystkich sprzedawanych przez Internet towarów.
Podajemy też przykłady księgowania konkretnych transakcji. Informujemy także, jak sobie radzić z przepisami o ochronie danych osobowych. I przypominamy, kiedy podatek muszą zapłacić osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej.