Urząd rejestracyjny słusznie uznał, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż używanie tego znaku towarowego spowoduje czerpanie nienależnej korzyści z renomy wcześniejszego znaku RSC-ROYAL SHAKESPEARE COMPANY - orzekł dzisiaj Sąd UE (sygn. T-60/10).
Austriackie przedsiębiorstwo Jackson International Trading zgłosiło słowne oznaczenie ROYAL SHAKESPEARE jako znak towarowy, dla napojów alkoholowych, w szczególności piwa i whisky szkockiej i napojów bezalkoholowych. W 2003 r. OHIM zarejestrował ten znak.
W 2006 r. brytyjski zespół teatralny The Royal Shakespeare Company wniósł do OHIM o unieważnienie prawa do tego znaku argumentując, że jego używanie powoduje czerpanie nienależnej korzyści z renomy należących do niego wcześniejszych oznaczeń w Zjednoczonym Królestwie, w tym wspólnotowego znaku towarowego RSC-ROYAL SHAKESPEARE COMPANY, zarejestrowanego w 1999 r. dla przedstawień teatralnych.
Izba odwoławcza OHIM wzięła pod uwagę argumenty zespołu teatralnego i decyzją z 19 listopada 2009 r. unieważniła prawo do zakwestionowanego znaku towarowego ROYAL SHAKESPEARE. Sąd UE utrzymał tę decyzję w mocy i oddalił skargę wniesioną przez austriackie przedsiębiorstwo.
Uzasadniając dzisiejszy wyrok sąd stwierdził, że izba odwoławcza OHIM była uprawniona do stwierdzenia podobieństwa obu znaków towarowych i uznania, iż istnieje prawdopodobieństwo ich skojarzenia.
- Z uwagi na to, że oba znaki są wizualnie, fonetycznie i koncepcyjnie podobne, przeciętny konsument bez problemu dostrzeże związek między nimi - podkreślił sąd.
Dodał przy tym, iż używając zakwestionowany znak, przedsiębiorstwo Jackson International Trading korzystałoby z atrakcyjności, reputacji i prestiżu wcześniejszego oznaczenia w odniesieniu do własnych towarów oraz usług.