Władze samorządu wojewódzkiego ogłosiły konkurs dla najmniejszych lubuskich firm. To kolejna szansa, aby sięgnąć po unijną dotację, stawiając na dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa.

Od razu trzeba podkreślić, że próba sięgnięcia po te środki wiąże się z poważnymi wyzwaniami. Wynika to ze strategii przyjętej przez region, zgodnie z którą dotacje mają być przeznaczone na projekty wyróżniające się innowacyjnością.

Warto zacząć od podstawowej informacji, tj. takiej, że konkurs dotyczy tzw. działania 2.1 lubuskiego programu regionalnego.

Najmniejsza z firm

O dotacje mają prawo się starać mikroprzedsiębiorstwa z województwa lubuskiego. Przypomnijmy, że chodzi tu o firmy, które zatrudniają nie więcej niż dziewięć osób, a ich roczny obrót oraz całkowity bilans roczny nie przekraczają równowartości 2 mln euro.

Tym samym kierowany jest wyłącznie do najmniejszych firm, które postawią na rozwój, czyli:

- utworzą nowe przedsiębiorstwo,

- rozbudują istniejącą firmę,

- rozszerzą prowadzoną dotychczas działalność (produkcję) poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów i/lub usług,

- dokonają zasadniczej zmiany dotyczącej procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie.

To warunki wyjściowe, które można określić jako obowiązek przeprowadzenia tzw. nowej inwestycji. Jednak nie wszystkie, jakim musi sprostać firma starająca się o grant.

Współpraca z naukowcem

Rezultatem projektu musi być wprowadzenie na rynek nowego produktu (wyrobu, usługi, technologii). Ponadto projekt musi się cechować innowacyjnością co najmniej na poziomie województwa.

Zgodnie z regulaminem konkursu innowacje nie obejmują: modernizacji, rutynowych ulepszeń poprawiających parametry techniczne lub funkcjonalność produktu, sezonowych zmian itp.

W związku z tym na etapie oceny formalnej konieczne jest przedstawienie opinii o innowacyjności sporządzonej według wzoru zamieszczonego w dokumentacji konkursowej (w razie jej braku wniosek zostanie odrzucony). Posiadanie takiej opinii jest więc niezbędne. Kto może ją sporządzić? Przedsiębiorca ma prawo zwrócić się o to m.in. do:

- jednostek organizacyjnych uczelni,

- placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk,

- instytutów badawczych,

- międzynarodowych instytutów naukowych działających na terenie Polski,

- jednostek organizacyjnych mających status jednostki badawczo-rozwojowej.

Warto dodać, że opinie wydane przez producentów lub sprzedawców (produktów, technologii) nie będą honorowane.

Rzecz o finansach

Maksymalna wartość dofinansowania inwestycji to 1 mln zł. Jednocześnie środki programu regionalnego mogą sfinansować do 35 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych projektu. Pozostałą część oraz wszystkie wydatki uznane za niekwalifikowane przedsiębiorca ma obowiązek sfinansować samodzielnie. I musi udowodnić, że będzie w stanie to zrobić.

Porównując poziom dofinansowania z wieloma innymi konkursami dla mikroprzedsiębiorców, trzeba przyznać, że jest on stosunkowo niski. Wielokrotnie intensywność wsparcia, czyli procentowy udział dotacji w wydatkach projektu, określany był na poziomie nawet 70 proc.

Tu jest zdecydowanie niższy. Z jednej strony może to zniechęcić część przedsiębiorców, z drugiej daje szansę na dokonanie podziału budżetu (24 mln zł) na większą liczbę firm. W sumie może to być sygnałem dla wszystkich, że może właśnie w tym momencie warto o te dotacje zawalczyć. Tym bardziej że w latach 2007 – 2013 (tzw. perspektywa finansowa Unii Europejskiej) może to być ostatnia szansa na zdobycie europejskiego grantu.

Na złożenie dokumentów aplikacyjnych (wniosek o dofinansowanie i załączniki) przedsiębiorcy będą mieli czas od 19 kwietnia do 28 maja. Jest więc jeszcze trochę czasu, tym bardziej że konkurs ma charakter zamknięty. To oznacza, że o wyborze projektu nie decyduje kolejność (termin) złożenia dokumentów, a tylko zawartość merytoryczna wniosku. Najważniejsze, aby zrobić to do 28 maja.

Dokąd z wnioskiem

Dokumenty można składać od poniedziałku do piątku w godzinach 8 –15 w:

- Departamencie LRPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, ul. Św. Jadwigi 1, 65-065 Zielona Góra lub

- Punkcie Informacji i Naboru Wniosków w Gorzowie Wlkp., Wydział Zamiejscowy Urzędu, ul. Targowa 2, 66-400 Gorzów Wlkp.

Przed przystąpieniem do pisania wniosku należy zapoznać się regulaminem konkursu oraz wytycznymi. Wszystkie niezbędne dokumenty można pobrać ze strony www.lrpo.lubuskie.pl. Zostały one podzielone na grupy, aby łatwiej było się zorientować w ich treści. Składają się na nie:

- ogłoszenie, regulamin konkursu, wniosek i załączniki,

- dokumenty i wytyczne,

- akty prawne,

- umowa o dofinansowanie projektów,

- działy gospodarki (wykaz działów, które nie są wykluczone z ubiegania się o dofinansowanie).