Koronawirus: ubezpieczyciele kredytów kupieckich podzielą się ryzykiem z państwem

W zamian za część składki ubezpieczeniowej Skarb Państwa przejmie wypłatę odszkodowań za niespłacone przez przedsiębiorców dotkniętych kryzysem kredyty.

Publikacja: 17.07.2020 07:29

Koronawirus: ubezpieczyciele kredytów kupieckich podzielą się ryzykiem z państwem

Foto: Adobe Stock

W czwartek posłowie przegłosowali rządowy projekt ustawy o wsparciu dla rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19. Nowe przepisy mają wspomóc ubezpieczycieli w utrzymaniu ubezpieczeń należności handlowych na poziomie sprzed pandemii. Ma to nastąpić poprzez przeniesienie części ryzyka związanego z wypłatą odszkodowań na Skarb Państwa.

Po wejściu nowych przepisów w życie, minister właściwy do spraw gospodarki, co obecnie znaczy, że Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, będzie zawierał z poszczególnymi ubezpieczycielami umowy na realizację rządowego programu wsparcia dla rynku ubezpieczeń należności handlowych. W myśl tej umowy Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra, zobowiązać się ma do przejęcia 80 proc. ryzyka ubezpieczeniowego wynikającego z portfela ubezpieczeń należności handlowych. Ustawa zastrzega, że jeśli odszkodowania wypłacone przez firmę ubezpieczeniową przekroczą 243,75 proc. składki przypisanej brutto zakładu ubezpieczeń z ubezpieczenia należności handlowych w 2019 r., Skarb Państwa przejmuje 100 proc. ryzyka ubezpieczeniowego. Zobowiązania z tego tytułu pokrywane z publicznych pieniędzy nie będą mogły przekroczyć 375 proc. składki zebranej przez zakład ubezpieczeń w 2019 r.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki