Aktualizacja: 17.07.2020 07:29 Publikacja: 17.07.2020 07:29
Foto: Adobe Stock
W czwartek posłowie przegłosowali rządowy projekt ustawy o wsparciu dla rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19. Nowe przepisy mają wspomóc ubezpieczycieli w utrzymaniu ubezpieczeń należności handlowych na poziomie sprzed pandemii. Ma to nastąpić poprzez przeniesienie części ryzyka związanego z wypłatą odszkodowań na Skarb Państwa.
Po wejściu nowych przepisów w życie, minister właściwy do spraw gospodarki, co obecnie znaczy, że Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, będzie zawierał z poszczególnymi ubezpieczycielami umowy na realizację rządowego programu wsparcia dla rynku ubezpieczeń należności handlowych. W myśl tej umowy Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra, zobowiązać się ma do przejęcia 80 proc. ryzyka ubezpieczeniowego wynikającego z portfela ubezpieczeń należności handlowych. Ustawa zastrzega, że jeśli odszkodowania wypłacone przez firmę ubezpieczeniową przekroczą 243,75 proc. składki przypisanej brutto zakładu ubezpieczeń z ubezpieczenia należności handlowych w 2019 r., Skarb Państwa przejmuje 100 proc. ryzyka ubezpieczeniowego. Zobowiązania z tego tytułu pokrywane z publicznych pieniędzy nie będą mogły przekroczyć 375 proc. składki zebranej przez zakład ubezpieczeń w 2019 r.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas