Informacji tych dostarczy lektura rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 31 sierpnia 2010 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (DzU nr 161, poz. 1080).
Przedszkole może być prowadzone w formie punktu lub zespołu. W pierwszym przypadku zajęcia są prowadzone przez cały rok szkolny (z wyjątkiem przerw ustalonych przez prowadzącego). W zespole – zajęcia prowadzone są w niektóre dni – oczywiście przez cały rok szkolny (w tym przypadku również możliwe jest wprowadzanie przerw ustalanych przez prowadzącego).
Aby przedsiębiorca w ogóle mógł myśleć o otwarciu punktu lub zespołu przedszkolnego, musi najpierw zdobyć pozytywną opinię właściwego państwowego inspektora sanitarnego oraz komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej o zapewnieniu w lokalu, w którym mają być prowadzone zajęcia w ramach punktu lub zespołu, bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci. Konieczne będzie też wyposażenie lokalu w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
Lokal, w którym mają być prowadzone zajęcia w ramach punktu lub zespołu, powinien znajdować się w budynku lub jego części spełniających wymagania określone w przepisach techniczno-budowlanych oraz przepisach o ochronie przeciwpożarowej dla kategorii zagrożenia ludzi ZL II lub wskazane w ekspertyzie technicznej rzeczoznawcy budowlanego oraz do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, opracowanej w trybie określonym w tych przepisach. Dopuszczalne jest jednak prowadzenie zajęć w ramach punktu lub zespołu w lokalu znajdującym się w innym budynku lub jego części, jeżeli lokal:
-będzie przeznaczony dla nie więcej niż 25 dzieci;
-znajduje się na parterze budynku wykonanego z elementów co najmniej nierozprzestrzeniających ognia;
-posiada co najmniej dwa wyjścia na zewnątrz, przy czym jednym z nich są drzwi wyjściowe z lokalu, a drugim inne drzwi lub okno umożliwiające w sposób bezpieczny bezpośrednie wyjście na przestrzeń otwartą;
-został wyposażony w co najmniej trudno zapalne wykładziny podłogowe i inne stałe elementy wyposażenia i wystroju wnętrz.
Przepisy określają również wymagania dotyczące powierzchni lokalu. I tak powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od trojga do pięciorga dzieci powinna wynosić co najmniej 16 mkw. Gdy liczba dzieci jest większa niż pięcioro, powierzchnia ulega odpowiedniemu zwiększeniu.
Wysokość pomieszczeń przeznaczonych na pobyt dzieci powinna wynosić co najmniej 2,5 m. W lokalu powinno być też zapewnione utrzymanie czystości i porządku, pomieszczenia powinny być utrzymywane w odpowiednim stanie, konieczne jest przeprowadzane ich okresowych remontów i konserwacji.
Zajęcia w punktach i zespołach przedszkolnych mogą być prowadzone w grupach liczących od 3 do 25 dzieci. Minimalny dzienny wymiar godzin zajęć świadczonego w punkcie lub zespole nauczania, wychowania i opieki wynosi trzy godziny, a minimalny tygodniowy wymiar godzin tych zajęć wynosi:
-w grupie liczącej od 3 do 15 dzieci – 12 godzin;
-w grupie liczącej od 16 do 19 dzieci – 16 godzin;
-w grupie liczącej od 20 do 25 dzieci – 20 godzin.
Przepisy stawiają też wymagania w stosunku do nauczycieli prowadzących zajęcia w punkcie lub zespole oraz innych osób wykonujących tam pracę.