- Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Moja firma zajmuje się działalnością budowlaną. Część zleceń wykonujemy w Niemczech. Często więc przebywam tam służbowo, nadzorując wykonywanie zadań przez moich pracowników. Czy za ten czas, podobnie jak zatrudnionym osobom, przysługują mi diety, które mogą zostać zaliczone do kosztów firmy?
Tak.
Wynika to z ogólnej definicji kosztów zawartej w art. 22 ust. 1 oraz z art. 23 ust. 1 pkt 52
. Zgodnie z tym pierwszym przepisem kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Kosztami działalności gospodarczej są więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki z nią związane.
Artykuł 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT mówi natomiast, że nie uznaje się za koszt wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących – w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.
Oznacza to, że przedsiębiorcy mają prawo uwzględnić w rozliczeniach podatkowych wartość diet związanych z własnymi podróżami służbowymi. Muszą jedynie pamiętać o limitach. Ich wysokość jest taka sama, jak w przypadku diet wypłacanych pracownikom.
Limity te zostały określone w rozporządzeniach ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r.:
Potwierdza to dotycząca podobnej sytuacji interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 30 stycznia 2012 r. (IPTPB1/415-292/11-2/KSU).
Co istotne, wyjaśniła ona, że ustawodawca „nie upoważnił organów podatkowych do decydowania, kiedy odbywana podróż ze względu na cel i wykonywanie zadania będzie podróżą służbową. (...) Dlatego też za podróż służbową należy uznać bezpośrednie wykonywanie przez przedsiębiorcę zadań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zarówno w kraju jak i poza jego granicami."
Aktualnie dieta przy podróżach do Niemiec wynosi 42 euro.