Po 1 stycznia ubezpieczeni ponownie zyskują 60 lub 14 dni na opiekę nad chorym dzieckiem. Maksymalne okresy wypłacania zasiłku opiekuńczego są bowiem związane z rokiem kalendarzowym.

Świadczenie przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym, która jest zwolniona z wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Prawo do zasiłku mają na równi matka i ojciec, ale wypłaca się go tylko temu z nich, które wystąpi z wnioskiem.

Świadczenie można otrzymać, jeśli nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym mogących się zająć potomkiem. Jednakże w razie sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do lat dwóch zasiłek przysługuje nawet wówczas, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia lekarskiego, nie dłużej niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli pod opieką jest chore dziecko do lat 14.

Na starsze dzieci oraz innych chorych członków rodziny przypada tylko 14 dni. Łączny okres wypłaty świadczenia z różnych przyczyn i bez względu na liczbę osób wymagających opieki nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Zasiłek jest równy 80 proc. wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku. Może być jednak niższy. Dzieje się tak wówczas, gdy ubezpieczony spóźni się ze złożeniem zwolnienia lekarskiego. Trzeba je dostarczyć do firmy w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania. Po upływie tego terminu zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25 proc., poczynając od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do  pracy, a na dniu dostarczenia zaświadczenia lekarskiego kończąc. Sankcji tej nie stosuje się, gdy ubezpieczony nie dostarczy zaświadczenia lekarskiego w wymaganym terminie z przyczyn od niego niezależnych.