Od 26 sierpnia zaczyna obowiązywać rozporządzenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 27 lipca 2011 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauracyjnych, robót budowlanych, badań konserwatorskich, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych.
Nowe przepisy usuwają nieścisłości, jakie zawierały regulacje z 2004 r. Jednocześnie wprowadzają kilka ułatwień dla ubiegających się o pozwolenie konserwatorskie, a także kilka nowych obowiązków.
Uzasadnienia będą wymagały tylko nietypowe wnioski o pozwolenie konserwatorskie, mianowicie gdy zachodzą szczególne okoliczności, np. bardzo zły stan zabytku czy też jego wyjątkowa wartość historyczna.
W tej chwili, jeżeli wniosek nie zawiera uzasadnienia, to traktuje się to jako uchybienie formalne i jeżeli w wyznaczonym przez wojewódzkiego konserwatora terminie nie uzupełni się go, nie zostanie rozpatrzony.
Starający się o pozwolenie będzie musiał wskazać pełniącego nadzór konserwatorski. Może to być tylko osoba z doświadczeniem w takich pracach.
Nowe przepisy doprecyzowują, że wojewódzki konserwator może wezwać wnioskodawcę do złożenia dodatkowej dokumentacji: historycznej, konserwatorskiej, fotograficznej lub dokumentacji powykonawczej.
W tej chwili nie jest to oczywiste. Rozporządzenie wprowadza instytucję wezwania do wprowadzenia zmian w projekcie dołączanym do wniosku.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie ministra kultury z 27 lipca 2001 r. (DzU nr 165, poz. 987)
Zobacz serwisy:
»
»