Rząd przyjął dzisiaj założenia do projektu nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, która ma umożliwić wdrożenie wszystkich przepisów dyrektywy obronnej 2009/81/WE.
Implementacja ma na celu zapewnienie ochrony polskiego przemysłu obronnego i jego rozwój. W postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych będą mogli brać udział wyłącznie wykonawcy mający siedzibę w jednym z krajów członkowskich UE, na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wykonawcy mający siedzibę na terytorium kraju, z którym UE lub Polska zawarła odpowiednią umowę międzynarodową. Dopuszczalne ma być uczestniczenie w konkretnym postępowaniu wykonawców mających siedzibę także na terytorium innych państw, ale tyko w uzasadnionych przypadkach.
Proponowane przepisy nie będą musiały być stosowane w przypadku zamówień, których realizacja zobowiązałaby Polskę do dostarczenia informacji, których ujawnienie byłoby sprzeczne z jej podstawowymi interesami bezpieczeństwa.
Nowe przepisy określają też procedury, które mają być stosowane w przypadku wystąpienia istotnego interesu bezpieczeństwa państwa. Tryb oceny określi w rozporządzeniu Rada Ministrów.
Przewidziane w projekcie procedury mają się również przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwo państwa poprzez polepszenie jakości dostaw, usług i robót budowlanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, po atrakcyjnych cenach, co w konsekwencji obniży wydatki budżetu państwa na te cele.