Przedstawiciele Fundacji Trans Fuzja poinformowali rzecznika praw obywatelskich o dyskryminacji osób transpłciowych na rynku pracy. Nie ma mianowicie przepisów nakazujących wymianę świadectw pracy w związku ze zmianą danych osobowych, gdy zapadło orzeczenie sądowe w sprawie zmiany płci.

Zdaniem fundacji takiej możliwości nie przewiduje rozporządzenie ministra pracy z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu jego wydawania i prostowania.

Osoby transpłciowe są w niekorzystnej sytuacji w trakcie postępowań kwalifikacyjnych. Ujawnienie wcześniejszej tożsamości i fakt zmiany płci może rodzić konflikty w miejscu pracy, takie jak dyskryminacja czy mobbing.

Inne przepisy obowiązujące w Polsce uznają prawa osób, które zmieniły pleć. Pozytywnym przykładem mogą być rozwiązania regulujące wydawanie świadectw szkolnych oraz dyplomów ukończenia studiów wyższych.

Zgodnie z tymi przepisami osobom z potwierdzoną orzeczeniem sądowym zmianą płci wydaje się świadectwo, dyplom na nowe imię i nazwisko za zwrotem dokumentów wydanych na poprzednie imię i nazwisko.

W związku z tym rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra pracy z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości zmiany rozporządzenia w sprawie wydawania świadectw pracy.

Zobacz więcej w serwisach:

» Kadry i płace » Umowy i dokumenty » Dokumentacja pracownicza » Świadectwo pracy

» Kadry i płace » Dane osobowe i dobra osobiste