Wynika to z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1BE538748D43904457C5DE81EBBB34AC?id=183262]prawa budowlanego (tekst jedn. z 2006 r. Dzu nr 156, poz. 1118 ze zm.)[/link]. Konkretnie z art. 62 ust. 1b.

Zgodnie z tym przepisem właściciel lub zarządca obiektu budowlanego musi poddać jednorazowej kontroli instalacje grzewcze z kotłami o efektywnej nominalnej wydajności powyżej 20 kW użytkowanymi co najmniej przez 15 lat.

Badanie obejmuje ocenę efektywności energetycznej i dobór wielkości kotła a także parametry instalacji oraz dostosowanie do funkcji, jaką ma ona spełniać. Wiek kotła liczy się od daty zamieszczonej na jego tabliczce znamionowej. Kontrolę przeprowadza się w roku następnym po roku, w którym upłynęło 15 lat użytkowania urządzenia.

[b] Sprawdzanie kotłów, które do 31 grudnia 2009 r. użytkowane były już ponad 15 lat, trzeba przeprowadzić obowiązkowo do 31 grudnia 2010 r.[/b]

Kontrolę muszą przeprowadzić osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Chodzi o uprawnienia wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych, wydawane na podstawie przepisów o dozorze technicznym i energetyce.

To sprawdzanie jest niezależne od kontroli okresowej, polegającej na ustaleniu stanu technicznego kotłów, z uwzględnieniem ich efektywności energetycznej oraz wielkości do potrzeb użytkowych. Kontrole okresowe stanu technicznego kotłów wykonują osoby mające uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej.

[b] Okresowe badania wykonuje się: [/b]

- co najmniej raz na dwa lata dla urządzeń opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności ponad 100 kW,

- co najmniej raz na cztery lata dla urządzeń opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności 20 kW – 100 kW oraz kotłów opalanych gazem.