Aktualizacja: 20.05.2020 07:35 Publikacja: 20.05.2020 07:35
Foto: Adobe Stock
Sprawa, którą zajął się Sąd Najwyższy, swój początek miała w zakładzie betoniarskim. W wyniku sprawdzenia monitoringu zakładu pracy, jak i zapisów GPS ciężarówek rozwożących beton, pracodawca ustalił, że z terenu zakładu jest wywożony beton poza oficjalnym systemem, bez wystawienia druku WZ czy faktur zakupu.
Kierowca firmy zewnętrznej, który prowadził betoniarkę z betonem sprzedanym poza oficjalnym systemem pracodawcy, dostał ultimatum: dyscyplinarka lub rozwiązanie umowy za porozumieniem stron pod warunkiem, że ujawni nazwiska pracowników biorących udział w tym procederze. Kierowca rozstał się ze swoim pracodawcą za porozumieniem stron, a betoniarnia zwolniła w trybie dyscyplinarnym starszego operatora węzła betoniarskiego, do którego należał nadzór nad funkcjonowaniem betoniarni. Spółka skierowała równolegle do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Samo mieszkanie w domu rodziców za ich zgodą nie prowadzi do zasiedzenia zajmowanej nieruchomości czy choćby jej części. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego, które ma duże znaczenie praktyczne.
Pismo procesowe złożone w postaci elektronicznej, poza pewnymi szczególnymi procedurami, nie wywołuje skutków.
Sąd rozpatrujący w postępowaniu upominawczym pozew banku przeciwko kredytobiorcy ma obowiązek badania ważności i skutku wiążącego umowy łączącej strony - orzekł Sąd Najwyższy.
Czy dane sędziów poddawanych testowi niezawisłości i bezstronności mogą być publikowane? Z takim pytaniem do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych zwróciła się I Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska.
Kodeks spółek handlowych zawiera regulacje mające chronić interes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) przed jego naruszeniem w relacjach z władzami spółki. Jak stosować je w praktyce?
Przedmiotem umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie mogą być zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Kiedy warto skorzystać z tej formy zabezpieczenia wierzytelności? Na czym ona polega?
Otrzymanie świadczenia nienależnego stanowi specyficzny rodzaj bezpodstawnego wzbogacenia w przypadkach, gdzie w wyniku takiego świadczenia wzbogacony uzyskał korzyść majątkową. Uzyskanie nienależnego świadczenia samoistnie wypełnia przesłankę powstania wzbogacenia, a spełnienie tego świadczenia – przesłankę zubożenia.
Od dwóch lat pełnomocnictwo do prowadzenia sprawy obejmuje także SN, ale tylko kilka procent np. spraw frankowych trafia do SN.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas