Jak ochronić przedsiębiorcę przed rozszerzonymi prawami konsumenta?

Dnia 1 stycznia 2021 roku weszły w życie nowelizacje Ustawy Kodeks Cywilny oraz Ustawy o prawach konsumenta rozszerzające, po spełnieniu określonych warunków, ochronę konsumencką również na przedsiębiorców- osoby fizyczne. Na czym polegają nowe prawa konsumenta i jak rozszerzenie praw konsumenta wpłynie na prowadzenie działalności przez przedsiębiorców?

Publikacja: 21.06.2021 10:56

Jak ochronić przedsiębiorcę przed rozszerzonymi prawami konsumenta?

Foto: Adobe Stock

Należy wskazać, że istotną zmianą jest rozszerzenie ochrony konsumenckiej na przedsiębiorcę zawierającego umowę należącą do przedmiotu jego działalności gospodarczej, nie mającą jednak dla przedsiębiorcy charakteru zawodowego. Do osoby fizycznej, która zawrze umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, znajdą zastosowanie przepisy dotyczące konsumentów, mówiące o niedozwolonych klauzulach (3851-3853 Kodeksu cywilnego), rękojmi oraz roszczeniach sprzedawcy w związku z wadliwością rzeczy sprzedanej. Rozszerzenie ochrony dotyczy także uprawnień przewidzianych w ustawie o prawach konsumenta w zakresie prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość (art. 27-38a ustawy o prawach konsumenta). Charakter zawieranej umowy ma wynikać w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, który określony jest w kodach PKD w dniu zawarcia umowy z przedsiębiorcą-profesjonalistą. W stosunku do takiej osoby nie stosuje się ww. przepisów w zakresie, w jakim regulują one stosunki między przedsiębiorcami.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?